Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O hlasy bude bojovat 26 stran. Strana Ježíš je pán byla odmítnuta

Česko

  17:31
PRAHA - Ve sněmovních volbách se letos utká 26 stran a hnutí, což je stejný počet jako při minulých volbách před čtyřmi lety. Jedna z přihlášených stran byla vyškrtnuta.
Volební urna (ilustrační foto)

Volební urna (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Jen 15 seskupení ale bude mít kandidáty ve všech krajích, a tím i výraznější šance na vstup do dolní komory. Strana Občané.cz se opožděným předložením přihlášky připravila o možnost kandidovat i v Ústeckém kraji.

SPR-RSČ zase nezaplatila volební příspěvek v pěti regionech a zůstala tak ve hře jen ve Středočeském a Libereckém kraji.

Vyplývá to z informací od krajských úřadů, které dnes dokončily registraci kandidátních listin. Republikáni i Občané.cz by rozhodnutí o odmítnutí jejich kandidátek ještě mohli napadnout u soudu, v minulosti ale žádná podobná žaloba neuspěla.

Stejnou možnost bude mít i strana s neobvyklým názvem "Ježíš je Pán. Nechme se vést Duchem Svatým a ať Ježíš je naším Pánem, www.jezisjepan.cz". Počátkem března se takto přejmenovala někdejší strana 4 VIZE. Do voleb se přihlásila jen v Moravskoslezském kraji, kde ale byla její kandidátka odmítnuta.

Zelení a Zemanovci na hranici

Do sněmovny by se podle průzkumů volebních preferencí mělo aktuálně dostat šest stran. Poslanecká křesla by si měly udržet ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL spolu s TOP 09, k nimž by měla nově přibýt strana Věci veřejné.

25 uchazečů na 1 křeslo

O 200 křesel v dolní komoře parlamentu může bojovat celkem 5056 kandidátů.

Je to jen o 46 více než při volbách v roce 2006. Na jedno poslanecké křeslo tak připadá zhruba 25 uchazečů.

Počet kandidátů se může ještě snížit, rozhodne-li se některý z nich například odstoupit nebo bude odvolán.

Udržet se v dolní komoře parlamentu by chtěla také Strana zelených, kterou ale pod pětiprocentní hranicí spíš dotahuje Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) kolem bývalého premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana.

Výsledek v Evropských volbách zase dává šance uskupení Suverenita - blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu.

Ve všech krajích kandidují ještě Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), Volte Pravý Blok www.cibulka.net, Konzervativní strana (KONS), strana STOP se sídlem Brně a Česká pirátská strana (ČPS), která by naopak chtěla zopakovat úspěch podobného švédského seskupení v evropských volbách.

S výjimkou ústeckého regionu, kde kandidátku předložila až den po termínu, byla v ostatních krajích k volbám připuštěna strana Občané.cz kolem někdejšího zakladatele a tajemníka ODS Petra Havlíka, která vybírala kandidáty v konkurzech.

Chybět nebudou monarchisté ani Moravané

Naopak pouze v Praze kandidují Česká strana národně sociální (ČSNS), Humanistická strana (HS), Klíčové hnutí (KH) v čele s bývalou poslankyní Táňou Fischerovou. Podobně jen ve středních Čechách kandiduje strana Liberálové.CZ (LIB), pouze v Libereckém kraji pak Národní prosperita (NP) a jenom v Moravskoslezském kraji se přihlásila strana "Ježíš je Pán. Nechme se vést Duchem Svatým a ať Ježíš je naším Pánem, www.jezisjepan.cz".

Po neúspěchu v loňských evropských volbách si název změnila i Strana demokracie a svobody na Evropský střed (ES), která kandiduje ve třech krajích, stejně jako Česká strana národně socialistická (ČSNS).

Pouze v pěti krajích se do voleb přihlásila monarchistická strana Koruna česká (KČ), ve čtyřech moravských regionech na sebe opět upozorňují Moravané (M).

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...