Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O komisaře nepřijdeme, hrozí ale nedůležitý post

Česko

PRAHA Češi jsou „troublemakeři“, dělají obstrukce, proto si nezaslouží eurokomisaře. A nebo ho budou mít, ale získají jen velmi nepodstatné porfolio. I takové spekulace se v souvislosti s výběrem nové Evropské komise objevují. Pravdivé jsou jen z poloviny.

Nová Evropská komise měla být, jak se původně myslelo, vytvořena podle pravidel Lisabonské smlouvy. Tedy 27 komisařů pro každou členskou zemi. Jenže Lisabon dosud nebyl ratifikován v Polsku (podpis prezidenta se ale očekává každým dnem) a právě v Česku.

Jaké jsou tedy možné scénáře? Ten nejpozitivnější pro nás zní, že ratifikační proces v Česku bude brzy ukončen, vláda nominuje schopnou a výraznou osobnost a Češi v Evropské komisi tak získají důstojné portfolio, například energetiku či obchod. V případě, že se ratifikace Lisabonu v ČR bude prodlužovat, může se stát, že na lukrativní post můžeme zapomenout. To ostatně pro LN naznačil i kandidát ODS na eurokomisaře Alexandr Vondra. „Hlavní problém je vážnost a váha České republiky v Bruselu. A za stávající situace její schopnost si vyjednat v Evropské komisi důstojné a důležité portfolio,“ řekl.

Varianta, že bychom o komisaře úplně přišli, je nejméně pravděpodobná. Je sice pravda, že jestliže nevstoupí v platnost Lisabon, komise se bude tvořit podle smlouvy z Nice, která mluví o snížení počtu komisařů. Jenže toto snížení by museli odsouhlasit představitelé všech států EU a lze si jen těžko představit, že by Češi zvedli ruku, že zástupce v komisi mít nebudou. Pravděpodobnější je tedy návrh, se kterým přišlo švédské předsednictví – že komisařů bude 26 a 27, země bude mít takzvaného vysokého představitele pro zahraniční politiku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!