V Bratislavě musejí cestující nově bezprostředně po vstupu do letištní haly projít bezpečnostním rámem, na kontrolu zavazadel má ochranka k dispozici také zvláštní zařízení. Do terminálu se lze nyní dostat pouze jedním vstupem.
Česká policie zatím podobné opatření neplánuje. Podle Rendlové se hned po teroristických útocích zvýšila kontrolní činnost policie. Při hlídkování pomáhají policistům také vojáci. „Kontrolní činnost před vstupem do letištního prostoru je velmi intenzivní,“ zdůraznila Rendlová.
‚Teror v Bruselu změní cestování.‘ Bratislavské letiště zavedlo plošné kontroly |
Policejní mluvčí také připomněla, že nyní běží projekt na zlepšení ostrahy pražského letiště, který vyjde na 200 milionů korun. Dokončen by měl být v příštím roce. Jeho součástí bude i moderní kamerový a detekční systém schopný rozeznávat obličeje. Bezpečnostní úpravy se budou týkat kontroly oprávněnosti vstupů osob do vyhrazených prostor letiště, detekce radioaktivních materiálů a kontrola podezřelých předmětů. Od loňska také česká policie na mezinárodních letištích využívá modernější zařízení na prověřování tekutin a gelů či mobilní rentgeny.
Na vnějších hranicích schengenského prostoru, které jsou v Česku na pěti mezinárodních letištích, bylo loni odbaveno přes šest milionů cestujících. Znamenalo to meziroční nárůst odbavených o necelých 13 procent. Podle statistik cizinecké policie bylo loni při nelegální migraci na letištích zadrženo 240 osob, co byl meziroční nárůst o 59 lidí.