Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O kontrolu 'prezidentských' účtů mají zájem 3 firmy. Ceny zatím tají

Prezidentští kandidáti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentští kandidáti. | foto: Lidové noviny

PRAHA Celkem tři auditorské firmy mají zájem o kontrolu účetnictví Miloše Zemana i neúspěšných kandidátů na prezidenta. Možnost podat nabídky vypršela v úterý v 15 hodin. Mandátový a imunitní výbor Senátu se s nabídkami podrobně seznámí ještě tento týden.

"Zatím nemohu specifikovat jména zájemců ani cenové rozmezí jejich nabídek, protože nejprve se s nimi musí seznámit mandátový a imunitní výbor," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí horní komory parlamentu Eva Davidová.

Dva miliony za audit prezidentských účtů

Kancelář Senátu vyzvala před necelými dvěma týdny k předložení nabídek celkem deset firem, které předem vybrali členové výboru. Nakonec se však sešly nabídky pouze tři.

ČTĚTE TAKÉ

Auditorskou firmu, která podrobně zkontroluje účty za prezidentskou kampaň, chce Senát vybrat co nejdříve. "Předpokládaný termín plnění veřejné zakázky je pak do 60 kalendářních dnů ode dne podpisu s vybraným uchazečem," dodala mluvčí Senátu.

Představa senátorů je taková, že cena auditu nepřesáhne dva miliony korun. Původně chtěl mandátový a imunitní výbor o tuto částku požádat ministerstvo financí, nakonec však Senát našel potřebné peníze v rámci rezerv.

Jiří Oberfalzer

Senátoři nemají na kontrolu dostatečné znalosti

"Vyřešili jsme to s kancléřem Senátu. Upozornil mě, že je v jeho kompetenci částku takového rozsahu uvolnit z dříve neutracených peněz. Tedy z rezerv,“ řekl už dříve serveru Lidovky.cz předseda výboru Jiří Oberfalzer (ODS).

Účetnictví jednotlivých kandidátů má u sebe od konce března mandátový a imunitní výbor. Prováděcí zákon o přímé volbě neupřesňuje, jak má být kontrola provedena. Senátoři se však shodli, že na to nemají sami dostatečné znalosti, a rozhodli se proto zadat kontrolu auditorské firmě. Devět prezidentských kandidátů utratilo v kampani dohromady zhruba 125 milionů korun.

Zeman a Fischer neuzavřeli v termínu účetnictví

Týmy Miloše Zemana a Jana Fischera nepředložily uzavřené vyúčtování nákladů na jejich prezidentskou kampaň. Jako jediní z devíti kandidátů po termínu splácejí své závazky a přijímají příspěvky na své volební účty.

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...