Minulé pondělí vláda schválila plán ministra vnitra Ivana Langra, že Česko koupí letenku dvěma tisícům zahraničních dělníků, kteří se chtějí vrátit domů. Navíc dostanou příspěvek 500 eur.
Přesně týden nato se program rozběhl. „Zájem projevili především občané Mongolska,“ říká Hejná. Podle Marie Jelínkové z Multikulturního centra Praha, která s touto menšinou pracuje, to může být tím, že dluhy Mongolů v rodné zemi jsou nižší než Vietnamců. Ti platili zprostředkovatelské agentuře za možnost vycestovat až 13 tisíc dolarů, Mongoly to stálo asi 4 tisíce dolarů.
Například ze skupiny 102 Vietnamců, kteří pracují v mladoboleslavské automobilce, projevili potenciální zájem o návrat s podporou státu jen tři. Anketu mezi nimi udělal Libor Novotný, vedoucí personálního oddělení agentury Zetka, která automobilce dělníky dodala.
„Zatím jsou v pracovním poměru. Přesto jsme je s touto možností seznámili, aby o ní mohli přemýšlet a věděli, že jejich situace nemusí být ani po propuštění úplně bezvýchodná,“ vysvětluje Novotný.
Cizinec, který stojí o letenku a peníze, by si s návštěvou policie měl pospíšit. Stát bude pomáhat jen těm, kdo na našem území pobývají legálně. Cizinci se zaměstnaneckým vízem se po ztrátě práce stanou „nelegály“ velmi rychle. Ze zákona jsou povinni se cizinecké policii nahlásit hned druhý den po propuštění. Podle Hejné ale bude ministerstvo tolerovat několikadenní prodlevu. Cizinec musí na policii přijít dřív, než se o něm dozví od úřadu práce.