8. listopadu 2007 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O lidech, již žijí mezi námi

Lidé | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé | foto: Reprofoto

Dnes se budu zabývat tvary vztažného zájmena jenž, v němž se často chybuje. Toto synonymum zájmena který má tvary závislé na rodu, čísle, pádu, a v mužském rodě i na kategorii životnosti (ve čtvrtém pádě jednotného a v prvním pádě množného čísla). Přestože má zájmeno jenž charakteristiku „knižní“, v LN k němu rádi sáhneme – někdy je třeba čelit záplavě slova který, jindy potřebujeme ušetřit písmenko.

Jelikož sebepřehlednější tabulka tvarů zůstává jen tabulkou, hle, příběh:

Muž, JENŽ to myslel s životem poctivě, a JEHOŽ je proto třeba si vážit, JEMUŽ byste klidně půjčili peníze a JEJŽ (JEHOŽ) byste do dotazníku označili za svůj vzor, o NĚMŽ jeho sousedé vždy hovořili jako o slušném hochovi – JÍMŽ byl zkrátka svět tak nějak bohatší, prožil příběh, JEJŽ rozdělíme na dva díly. V tom prvním figuruje žena, JEŽ byla mladá a krásná, JÍŽ byly plné jeho oči i mysl, JÍŽ zcela propadl, JIŽ plánoval nosit na rukou, o NÍŽ uvažoval jako o své celoživotní průvodkyni – a co je pro příběh podstatné – JÍŽ byl i on sám milován. Dále zde vystupuje dítě, JEŽ se jim narodilo, JEHOŽ žvatlání se nemohli nabažit, JEMUŽ umetali cestičky, JEŽ vozili s bolavým uchem na pohotovost, o NĚMŽ snili jako o pokračovateli toho, co sami nestihnou dokončit, JÍMŽ byl jejich vztah korunován.

Bohužel hrdiny druhých dílů příběhů, JEŽ jsou ze života, bývají muži, JIŽ jednoho dne navzdory svému štěstí odplují objevovat novou pevninu, jejich ženy, JEŽ pláčou, a děti, JEŽ si říkají, že ony budou jednou lepší.

Tohle všechno jsou muži, ženy, děti a osudy, JICHŽ jsou plné knihy, divadla a televizní obrazovky, JIMŽ vždy ochotně věnujeme svůj čas a pozornost, JEŽ známe ze svého okolí, o NICHŽ si povídáme s kamarády a kolegy, JIMIŽ jsme nuceni k zamyšlení.

Točí se vám z té zájmenné záplavy hlava? Nezoufejte. Jsou horší věci na světě. 

Lidové noviny, Ondřej Tuček
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.