Autoři zjistili, že hlavním zdrojem informací o průběhu války v SSSR se ve Spojených státech stali příslušníci wehrmachtu. Norimberské procesy a pečlivá dokumentace nacistických zločinů, která jim předcházela, byly na Západě rychle zapomenuty poté, co se Evropa rozdělila do dvou bloků. Američani se zajímali o válečné zkušenosti z boje proti Rudé armádě a jejich bývalí protivníci je s velkou ochotou informovali. Důstojníci wehrmachtu se s chutí podrobovali výslechům, sestavovali dokumentace a sepisovali memoáry. Z nich vznikl americký „Mýtus východní fronty“.
Jde o dojemný příběh: Údajné vysoké profesionální kvality a statečnost příslušníků wehrmachtu v boji proti ohromné převaze barbarsky bojující Rudé armády opravňovaly k realistickým nadějím na vítězství, jen kdyby se vojensky nevzdělaný Hitler nebyl míchal do velení. O nacistické ideologii a jejich cílech, o zločinech páchaných vůči válečným zajatcům a civilnímu obyvatelstvu na obsazených územích, ba i o hromadném vraždění židovského obyvatelstva na území SSSR se mlčelo. Generálové jako Heinz Guderian či Erich von Mannstein si získali srdce nejen americké veřejnosti. Když v roce 1949 Polsko a SSSR žádaly vydání Mannsteina jako válečného zločince a Velká Británie se rozhodla ho sama postavit před soud, aby ho uchránila před komunisty, vznikla kampaň na jeho podporu. Jako první do ní přispěl Winston Churchill a brzy se připojili i tak známí humanitárními aktivisté jako biskup z Chichesteru či Bertrand Russell.
Když se počátkem 50. let jednalo o ozbrojení SRN, nebyli to Američané, kdo si kladl podmínky. Bývalí důstojníci wehrmachtu si vynutili propuštění svých tehdy ještě vězněných spolubojovníků i příslib, že přestanou urážlivé výroky o německých vojácích a budou konány akce na zlepšení vztahu veřejnosti k bývalým vojenským útvarům nacistického režimu.
Kniha o „Mýtu východní fronty“ s podtitulem The Nazi-Soviet War in American Popular Culture není jen napínavým čtením. Autoři líčí, jak si Američané válku na východní frontě představovali, co psali historici, co proniklo až do vzdělávacích struktur americké armády a co dodnes žije v internetové variaci americké lidové kultury. Navíc zasazují i jednotlivé obrazy východní fronty do historického kontextu. Díky tomu se jim podařilo napsat nejen studie o jednom americkém mýtu, ale přinést i pozoruhodný příspěvek k dějepisectví druhé světové války.
***
ČESKY NEVYŠLO The Myth of the Eastern Front Ronald Smelser, Edward J. Davies II Vydalo nakl. Cambridge UP, 2008. 327 stran.
Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer