Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

O obilí ze státních sýpek není zájem, je příliš drahé

Česko

PRAHA Plán ministerstva zemědělství, jak pomoci chovatelům prasat a drůbeže, se částečně míjí účinkem. Výrobci krmiv totiž zažádali jen o necelou polovinu objemu obilí, které pro ně bylo připraveno. Podle nich je totiž cena za půjčené obilí příliš vysoká.

„O zápůjčku obilí si zažádalo jen 55 zemědělců a celkový objem došlých žádostí o zápůjčku obilovin činí 120 tisíc tun,“ řekla Irena Široká, mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Ta přitom měla pro chovatele připravených až 300 tisíc tun pšenice, ječmene a kukuřice.

„Je to zklamání. Nesmyslně tržně nastavená cena odradila mnohé zájemce,“ řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Podmínky SSHR totiž počítají s cenou ječmene a pšenice ve výši 4000 korun za tunu, u kukuřice stanovily cenu na 4200 korunách za tunu. Zemědělci přitom dnes obiloviny kupují za zhruba 4500 až 5200 korun za tunu.

Cena obilovin je přitom základním parametrem, který určuje výhodnost zápůjčky. Aby si zemědělci mohli obilí ze státních rezerv odvézt, musí na účet správy složit kauci v hodnotě zápůjčky nebo předložit bankovní záruku. Ze stejné částky se navíc počítá i takzvané půjčovné, které činí 0,9 procenta za každý i započatý měsíc.

Z těchto důvodů požadovala Agrární komora, aby cena obilovin určených k zápůjčce byla stanovena maximálně ve výši 3300 korun. „Ministerstvo zemědělství se snažilo vyjít vstříc poptávce zemědělců, muselo se však také řídit pravidly, které vyžaduje Evropská unie, i podmínkami Správy státních hmotných rezerv,“ vysvětlila Helena Šindlerová z tiskového odboru ministerstva zemědělství.

Podle ministerstva se takto nastavená pravidla pravděpodobně také odrazila v zájmu výrobců krmiv o zápůjčku. „Ta původní představa byla jiná, toto je pouhý kompromis, mohlo to však dopadnou mnohem hůř,“ zhodnotil podmínky pomoci Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat.

Podle něj by však výrazně nižší než tržní cena půjčovaného obilí mohla být ze strany EU chápána jako nepovolená pomoc. Přesto se však akce neminula účinkem. „Pomohla zejména chovatelům v oblastech, kde se vhodné obilí pro výrobu krmiv v současné době shání velmi těžko nebo ho nelze sehnat vůbec,“ řekl Stibal.

O zápůjčku obilovin pro výrobu krmných směsí mohli zemědělci žádat do minulého týdne, a podle SSHR někteří svoji žádost dokonce již stáhli. Půjčku obilí chovatelům prasat a drůbeže domluvilo ministerstvo zemědělství. Chtělo jim tak za rozumnou cenu zpřístupnit starší a vyzrálé obiloviny, kterých se zejména chovatelům drůbeže a prasat nedostávalo již od počátku letošního roku. Zemědělci musí SSHR vrátit stejné množství obilovin, jako si půjčili.

***

Pomoc chovatelům * Chovatelé prasat a drůbeže, kteří o zápůjčku od Správy státních hmotných rezerv zažádali, si obiloviny mohou začít vyzvedávat od počátku dubna. * Musí na účet správy složit kauci nebo poskytnout záruku v hodnotě zapůjčeného obilí. Za každou půjčenou tunu krmné pšenice či ječmene musí složit 4000 korun, za tunu kukuřice pak 4200 korun. Navíc musí zaplatit za každý započatý měsíc zápůjčky úrok ve výši 0,9 procenta hodnoty obilovin. Za vyskladnění a naskladnění obilovin si správa bude účtovat 78 korun za tunu. Krmnou pšenici a ječmen musí chovatelé vrátit nejpozději do konce září, kukuřici pak do konce listopadu.

Autor: