O panu doktorovi a Jarmilce

POSLEDNÍ SLOVO

O zesnulém skvělém muži Otakaru Motejlovi bylo v minulých dnech napsáno vše podstatné a mohu jen krátce zavzpomínat, kdy jsme se potkali naposledy. Loni v listopadu na křtu druhého vydání knihy Václava Bartušky Polojasno, jak bylo jeho zvykem, vymámil v nekuřácké restauraci na mladé servírce popelník a tak jsme spolu bánili a tlachali. Nemohl najít zapalovač, a tak jsem mu posloužil svým, malým reklamním. Zašmátral v kapse, vytáhl úplně stejný a suše pravil: „Dávaj mi je zadarmo, když si kupuju ty kartóny…“ V rámci výročí revoluce zalitoval, že lidi zapomínají, a přišel s pěknou historkou, jak za normalizace měl za úkol sehnat před Štědrým dnem okurky do bramborového salátu. Koupil dokonce dvě sklenice, ale na náledí jednu rozbil a doma to pěkně schytal. Nemusím dvakrát zdůrazňovat, že jinak za bolševika nikdy neuklouzl a byl příkladem nenápadné, ale účinné statečnosti a lidské mravnosti. Panečku, takového prezidenta bych si přál po Václavu Havlovi na Hradě a nikoli jakéhosi pseudo Gavroche z barikád Pražského povstání!

Oč jsem pana doktora znal osobně málo, o to víc mě ten nahoře poctil darem, že jsem se pravidelně vídal v naší pasekářské společnosti s dámou, která ho nyní u nebeských bran předběhla o tři dny. Asi aby jí nevykouřil všechnu nikotinovou manu. Nechám si pro sebe, kolik a jakých jsem potkal v životě žen, ale Jarmila Bělíková byla jednou z nej kámošek, spolehlivou, obětavou, nezištnou, s níž se dalo bavit o všem. Ale to víte, že měla své chvilky. Pro pádné slovo nešla daleko a možná se jí bál i Magor. V časech disentu musela být pěkné kvítko, jak tak koukám na fotky, kdy dle básně Fandy Pánka „protistátní skupinka, dvě Olgy a Jarmilka“ čili slavná braková Hrobka dovádí v kostýmech na Hrádečku. Estébáci se do chartistky a zakladatelky VONSu nezamilovali a dovolili vystudované psycholožce leda drhnout schody v činžáku. Tak lidumilný byl ten váš režim, „rockere“ Vojtěchu Filipe.

Jan Ruml řekl jasně. „Byla to žena, která neuhnula a nedala se opít rohlíkem,“ což se o vývoji jejích některých kamarádek z disentu v poslední době bohužel říct nedá. Po listopadu 1989 nelezla do žádných rad a funkcí, pomáhala v psychologické poradně rozvaděným párům, nechala si líbit přátelské pošklebování, když jí dal Havel Medaili za zásluhy, a hlavně s ní byla vždycky velká sranda, kterak i do hospody pořád tahala své věčné nákupy z „Haveláku“ nebo doporučovala, která galerie má kdy vstup zdarma.

Na naší malé štamgastské zdi se to pomalu, ale jistě zaplňuje. Politolog a básník Pepa Thér, redaktorka a spisovatelka Jana Kašová… brzy tam pověsíme nějaký Jarmilčin snímek, což nebude problém, protože byla též safraporte fotogenická holka. Zítra v poledne se s ní rozloučíme ve strašnickém krematoriu a neroste nikde na světě tak čarokrásná květina, kterou bychom jí položili k rakvi a řekli, jak moc nám bude chybět. Když měla dobrou náladu, pěla nejoblíbenější Aby nás pánbu miloval, miloval. Drahá Jarmilko, tvá prosba byla přece dávno vyslyšena.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.