Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O pochybení v kauze ProMoPro rozhodne soud, reaguje Vondra

Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ministr obrany Alexandr Vondra vydal první prohlášení po velkém zatýkání v kauze ProMoPro. Protikorupční policie ve středu zadržela kvůli sporné zakázce pět lidí, dalším čtyřem sdělila obvinění. Ministr se mimo jiné zastal jedné z nich - obviněné úřednice Jany Hendrichové.

"Zaprvé jsem rád, stejně jako každý člověk v mé situaci, že se konečně celá věc konkrétním způsobem posunula a že policie ukončila prověřování," komentuje Vondra středeční události.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle premiéra Petra Nečase by Vondra by převzal politickou odpovědnost, pokud by jeho podřízení byli v kauze Promopro uznáni vinnými z porušení zákona.

Policie zadržené a obviněné podezírá z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle E15 je mezi obviněnými majitel firmy Promopro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala, a také Václav Čada, společník firmy Damovo, které měla patřit audiovizuální technika.

Kde skončily miliony?

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vyzval premiéra Nečase, aby vyloučil, že stamiliony z podezřelé zakázky pro firmu ProMoPro skončily na účtech ODS.

Vondra se kvůli kauze ocitl pod tlakem kvůli tomu, že byl v době údajně předražené zakázky vicepremiérem pro evropské záležitosti. "Příprava předsednictví i jeho samotný průběh byly svým rozsahem zcela mimořádné a já znovu děkuji stovkám lidí, kteří toto dokázali uskutečnit. To, zda došlo k nějakému pochybení, může s definitivní platností určit až soud. Já jsem se své případné odpovědnosti nikdy nezříkal," uvedl ve vyjádření. Že je připraven vyvodit osobní zodpovědnost, tak zopakoval už poněkolikáté.  

Dopis o zahájení trestního stíhání byl doručen i Janě Hendrichové, tehdejší náměstkyni Vondry.  "Jsem osobně přesvědčený, že tak slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice, jako je paní Hendrichová, nezpůsobila státu vědomě a záměrně žádnou škodu," zastal se jí ministr.

Vyjádření ministra Vondry

"Zaprvé jsem rád, stejně jako každý člověk v mé situaci, že se konečně celá věc konkrétním způsobem posunula a že policie ukončila prověřování. Zatím nemám k dispozici téměř žádné oficiální informace.

Zadruhé jsem osobně přesvědčený, že tak slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice, jako je paní Hendrichová, nezpůsobila státu vědomě a záměrně žádnou škodu. Příprava předsednictví i jeho samotný průběh byly svým rozsahem zcela mimořádné a já znovu děkuji stovkám lidí, kteří toto dokázali uskutečnit. To, zda došlo k nějakému pochybení, může s definitivní platností určit až soud. Já jsem se své případné odpovědnosti nikdy nezříkal."


Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno zhruba 550 milionů korun.

135 milionů v Rakousku

Téměř 135 milionů korun na rakouském účtu firmy Deeside Service Solutions je v současnosti zablokováno. Pokud se prokáže, že je částka výsledkem praní špinavých peněz, Česko by zřejmě dostalo poprvé v historii tak velkou sumu zpět.

Podle ministerstva financí, které podalo trestní oznámení, není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Z toho asi 135 milionů korun údajně skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions.

Peníze pak prý odcházely na další rakouské účty. Ke všem měl tehdy dispoziční právo bývalý Vondrův podřízený Libor Veverka, který je podle ministerstva propojen s majitelem firmy Promopro Veselým.

Dalších zhruba 45 milionů korun skončilo na soukromých účtech majitelů společnosti Promopro manželů Veselých a 61 milionů byl zisk Promopra v roce 2009, uvedlo již dříve ministerstvo.

Schéma toků peněz v zakázce pro ProMoPro.

Schéma toků peněz v zakázce pro ProMoPro.

Tokem peněz se zabývá i rakouské státní zastupitelství. Veselý v minulosti řekl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů prý nic nevěděl.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...