21. února 2017 18:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O pravidlech pro národní parky Sněmovna nerozhodla. Učiní tak nejdřív ve středu

Zemanův projev, v pozadí ministři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemanův projev, v pozadí ministři. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA O sporných nových pravidel pro národní parky v úterý Sněmovna nerozhodla. Diskusi o novele o národních parcích přerušili opoziční občanští demokraté, kteří si vzali přestávku do konce jednacího dne. V debatě zatím vystupovali zejména zastánci senátní verze, která by podle kritiků naopak mohla vést až ke konci národních parků v Česku. Kdy se poslanci k předloze vrátí, zatím není jasné.

Senátní změní předlohy podpořil v dolní komoře prezident Miloš Zeman, kterou ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) naopak označil za masakr motorovou pilou. „To si dovolil hodně,“ komentoval jeho slova jihočeský poslanec ODS Jan Zahradník, podle kterého obyvatelé nejsou takoví teroristé, aby se do národního parku s motorovou pilou vydali.

Stejně jako Zeman pokládá Zahradník bezzásahovost za experiment, za který není nikdo odpovědný, aby skládal účty. „Vyhlásíme divočinu na více než polovině území a pak se budeme divit, co se bude dít,“ uvedl.

Plzeňský poslanec ČSSD Václav Votava se o senátních úpravách vyjádřil jako o skutečném kompromisu. Ohradil se proti obavám, že Šumava by snad byla zabetonována a postavily by se tam lunaparky. „Musí se vzít v potaz, že na Šumavě žijí také lidé,“ zdůraznil.

Horní komora chce v novele o ochraně přírody například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Kritici poslaneckého znění předlohy mluví hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz