Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O prázdninách raději pěšky

Česko

  10:10
PRAHA - Prázdniny přinesou velké komplikace pro pražskou dopravu. Neprůjezdné budou dva mosty a o dva nebo tři jízdní pruhy se ztenčí nábřeží u Palackého náměstí.
Trasu "čtyřky" ovlivní výluka na Paleckého náměstí

Trasu "čtyřky" ovlivní výluka na Paleckého náměstí

Blíží se léto, sezona rozkopaných ulic. Zavedená tradice nebude nijak narušena ani letošní rok, který bude ještě horší než léta předchozí. Dopravní podnik totiž chystá na letní prázdniny hned čtyři velké tramvajové výluky.

První z nich, která už odstartovala, paralyzovala na dlouhé dva měsíce Nusle. Kompletní opravou totiž prochází křižovatka Albertov a části tramvajové tratě v ulicích Jaromírova a Na Slupi. Rozsáhlá výluka skončí za měsíc.

Tramvajové výluky během prázdnin

O letních prázdninách se může cesta tramvají Prahou notně protáhnout. Kvůli rekonstrukcím budou totiž uzavřeny tramvajové tratě na Palackého náměstí, přilehlých nábřežích, v ulici Na Moráni a v Lidické ulici na Smíchově. Tramvaj nepojede ani po nábřeží Edvarda Beneše pod letenskou strání, kde bude rozkopaná křižovatka u Letenského tunelu. Navíc zůstane až do konce srpna uzavřen Štefánikův most a do půlky července také úsek od Albertova přes dolní Nusle po Otakarovu.

PROBÍHAJÍCÍ VÝLUKY
1  Štefánikův
most – do 21. 8. Most prochází generální opravou od počátku února. Kvůli jeho neprůjezdnosti osiřely koleje v Revoluční ulici, na náměstí Republiky i v části ulice Na Poříčí.
2 Albertov, Na Slupi, Jaromírova – do 18. 7.
Od poloviny května, kdy začala rekonstrukce křižovatky na Albertově, nejezdí tramvaje od Karlova náměstí, přes Nusle až na Otakarovu.

PLÁNOVANÉ VÝLUKY
3  Palackého náměstí – v průběhu letních měsíců
Rekonstruovány budou kromě klíčové křižovatky tratě na přilehlých nábřežích, koleje na Palackého mostě a v ulici Na Moráni.
4 Lidická ulice – ke konci prázdnin  Ve dvou etapách proběhne oprava celé ulice od Palackého mostu až k Andělu.
5 křižovatka u Letenského tunelu – v průběhu letních prázdnin Kvůli přestavbě křižovatky bude zrušen tramvajový provoz v celém úseku od Čechova mostu na Strossmayerovo náměstí.  

V poslední červnový den se k ní přidá další. Oprava smyčky okolo bloku činžovních domů na žižkovské Vápence je však akce o poznání menšího rozsahu. Cestující uzavírku téměř nepostřehnou, protože se nijak nedotkne automobilové dopravy ani nenaruší trasy tramvajových linek. Dopravnímu podniku však odřízne vjezd do vozovny Žižkov.

Oprava Palackého náměstí ochromí celou Prahu
Zatímco opravu u žižkovské vozovny zaregistruje jen málokdo, největší prázdninovou výluku na Palackého náměstí zpozoruje téměř každý obyvatel nebo návštěvník hlavního města. Dopravní podnik chce při akci vytrhat staré a položit nové koleje v prostoru klíčové křižovatky, na přilehlých nábřežích, v ulici Na Moráni i na Palackého mostě. Přeruší tím jednu z nejfrekventovanějších tramvajových tratí ve městě, a značně zkomplikuje dopravu na nábřeží.

Rekonstrukci tak budou provázet rozsáhlá dopravní opatření. Dopravní podnik v tuto chvíli upřesňuje plány všech objízdných tras i náhradní autobusové dopravy. Snaží se také splnit hlavní požadavek magistrátu, který chce zachovat průjezdnost nábřeží.
 „Chceme, aby byl zachován provoz na nábřeží v obou směrech. To znamená, že pro každý směr by měl být vyhrazen jeden jízdní pruh. Dopravní podnik nám zatím nabízí variantu, kdy by byl zhruba na měsíc provoz na nábřeží veden jen jediným jízdním pruhem, o který by se dělila auta jedoucí do centra i z něj,“ popsal probíhající jednání s dopravcem ředitel magistrátního odboru dopravy Jan Heroudek.

Na konci prázdnin naváže na opravu Palackého náměstí a stejnojmenného mostu rekonstrukce Lidické ulice. Jedna z nejrušnějších tramvajových tratí na Smíchově je však bez přímého napojení na Palackého most slepá, a tak bude uzavřena po celou dobu stavebních prací na Palackého náměstí. Rekonstrukce se tu uskuteční ve dvou etapách a vyměněny při ní budou koleje i podkladové velkoplošné panely.

Stejně budou dělníci postupovat i při pracích na Rašínově nábřeží. Koleje a panely tu nahradí novými v úseku od Trojanovy ulice k Tančícímu domu.

Tramvaje zmizí i z nábřeží pod Letnou
Vedle výluk, které začnou v průběhu prázdnin, běží až do konce srpna i generální oprava Štefánikova mostu. Během ní nejezdí tramvaje v Revoluční ulici, na náměstí Republiky ani v části ulice Na Poříčí. Situace se tu má však ještě zhoršit. Dopravní podnik chce přestavět společně s mostem i k němu přilehlou křižovatku u Letenského tunelu. Ta je však pro dopravu na levém břehu Vltavy v této lokalitě zcela nezbytná. Koleje osiří na celém nábřeží od Čechova mostu po Strossmayerovo náměstí.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...