Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Švarc dostal před únosem do Libanonu téměř pět milionů korun. Vyplatili je Fajádovi příbuzní

USA

  7:27aktualizováno  12:46
PRAHA - Advokát Jan Švarc, který strávil přes půl roku v libanonském zajetí, dostal krátce před únosem pětice Čechů od příbuzných svého klienta Alího Fajáda 200 tisíc dolarů. V přepočtu jde zhruba o pět milionů korun. O Fajáda žádaly Spojené státy, které ho podezřívají z podpory terorismu. Podle Švarce mělo jít o odměnu za právní služby.

Libanonec Alí Fajád na snímku ze 14. září 2015. foto: ČTK

„Když jsme tu spočítali hodiny strávené nad případem, lidí, veškeré náklady kolem toho, tak tam by se správně mělo klientovi účtovat až kolem 40 milionů korun. Ta kancelář v podstatě rok a půl nedělala nic jiného,“ řekl Švarc pro Český rozhlas, který o odměně informoval. Přestože Švarc udává velké částky, smlouvu měl uzavřenou pouze ústní formou. Během svého únosu ale Švarc prý o peníze stejně jako fakturu přišel.

O penězích se zmínil v rozhovoru pro Právo i další z pětice unesených Čechů, novinář Miroslav Dobeš. Svědkem předání peněz prý Dobeš nebyl. „...hovořilo se tam o tom, že shodou okolností v tentýž den, kdy nás unesli, pro něj (Švarce) byla právě od bratra pana Fajáda, tedy od Saíba, připravena v hotovosti záloha na právní služby,“ řekl Dobeš. Potvrdil také, že peníze měl Švarc v době únosu s sebou a že šlo o peníze, které byly po únosu nalezeny v autě.

O propuštění Fajáda usiloval ukrajinský velvyslanec

O propuštění Libanonce s ukrajinským občanstvím Alího Fajáda z české vazby, kde čekal na rozhodnutí o svém vydání do USA, usilovala i ukrajinská ambasáda v Praze. Ukrajinský velvyslanec Borys Zajčuk napsal dopisy na ministerstvo spravedlnosti a vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, ve kterých se ptal i na kauci za Fajádovo propuštění.

Napsala to středeční Mladá fronta Dnes (MfD), která z dopisů citovala. Fajád se minulý týden dostal z vazby ve stejný den, kdy se do Prahy vrátila pětice Čechů, kteří v Libanonu zmizeli loni v červenci.

Fajád byl v Česku držen ve vazbě od dubna 2014 a byl obviněn ze spolupráce s teroristy. USA tvrdí, že Fajád spolu s dalšími dvěma muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům z amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojice byla zadržena v jednom z pražských hotelů. Server Neovlivní.cz ale nedávno napsal, že skutečným důvodem amerického tlaku na Fajádovo vydání možná byly detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje. Fajád dříve působil i jako poradce ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Měsíc poté, co se Fajád dostal do vazby, napsal Zajčuk tehdejší ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, že Fajád se „zjevně nedopustil žádné trestné činnosti“. „Rádi bychom se vás tedy zeptali, zda a jak rychle je možno očekávat rozhodnutí o povolení peněžité záruky nahrazující vazbu, protože pobytem pana Fajáda ve vazbě vznikají značné újmy,“ cituje MfD z dopisu ukrajinského velvyslance. O měsíc později žádal Zajčuk dopisem Bradáčovou, aby v případu „zjednala nápravu“, protože Fajád je nadále držen v předběžné vazbě.

Fajád byl z vazby propuštěn minulý čtvrtek poté, co ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nevyhověl žádosti USA o jeho vydání. Spojitost s návratem unesených Čechů připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Hospodářským novinám v pátek řekl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou amerických vyšetřovatelů. Pelikán výměnu nepotvrdil.

Rozhodnutí ČR nevydat Fajáda do USA označil za šokující americký velvyslanec v Praze. Fajád po propuštění odletěl do Bejrútu, kde byl podle libanonských médií zadržen. Opoziční poslanci v úterý prosazovali, aby Sněmovna údajnou výměnu Fajáda za pětici Čechů projednala, koalice to ale zablokovala. Její představitelé připustili pouze to, aby se záležitostí neveřejně zabývaly příslušné sněmovní výbory a komise.

Autor: