27. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O reportážích jsme se s Dbalým bavili, otočil Duhan ‚u výslechu‘ před radou

Peter Duhan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Duhan | foto: Kateřina ŠulováMAFRA

PRAHA Šéf Českého rozhlasu Peter Duhan změnil vysvětlení svých kontaktů s Vladimírem Dbalým. Serveru Lidovky.cz minulý týden tvrdil, že s exředitelem Nemocnice Na Homolce probíral pouze operaci manželky. Na středečním jednání Rady Českého rozhlasu nicméně připustil, že se bavili o reportážích týkajících se nemocnice.

„Nepopřel jsem, že bych se s panem ředitelem sešel a nepopřel jsem ani to, že se diskutovalo na téma reportáží pana Sehnoutky,“ uvedl Duhan před členy rady. Bod na středeční program zařadila po tom, co server Lidovky.cz informoval o kontaktech šéfa rozhlasu s Vladimírem Dbalým, dnes obviněným z korupce.

Dbalý chtěl umlčet kritiku, scházel se se šéfem Českého rozhlasu Duhanem

Lékař se podle svých zápisků chtěl zbavit redaktora veřejnoprávního média Petra Sehnoutky, který informoval o podezřelých zakázkách a vztazích kolem Homolky. Reportoval například, že nemocnice najala advokátní kancelář Šachta&Partners bez výběrového řízení. Nástrojem na setřesení neodbytného novináře se měl podle zápisníku stát právě Duhan.

Když se ho na informace z Dbalého poznámek server Lidovky.cz 17. března zeptal, uvedl, že se s tehdejším šéfem elitní nemocnice skutečně setkal, ale kvůli něčemu úplně jinému. „S panem doktorem Dbalým jsem se sešel pouze v případě mojí manželky, která tam (na Homolce) podstoupila operaci a on to zařídil k naší spokojenosti,“ hájil se.

Na jednání Rady Českého rozhlasu však již mluvil jinak. Bylo to mimo jiné poté, co někdejší šéfka zpravodajství Hana Hikelová veřejně potvrdila, že se s Duhanem o kauze přela. Šéf rozhlasu tak v novém vysvětlení připustil, že se o reportážích s Dbalým bavili a že se sešli opakovaně. „Nežádal mě o zásah do vysílání, žádal, abych se podíval, zdali reportáže nejsou účelové a nesměřují k diskreditaci Homolky, která byla v ostrém konkurenčním prostředí,“ tvrdil na radě.

Dbalý - diář

Informace pro Dbalého podle svých slov skutečně prověřil. „Při druhém setkání jsem mu řekl, jaké informace jsem dostal. Je to dobře vyzdrojované, informace jsou neprůstřelné a já jako představitel veřejnoprávního média jsem nemohl jiné, než říct, ať to pokračuje. To jsem mu vysvětlil a tím naše komunikace skončila,“ uvedl.

Dbalý si však ve svých poznámkách pochvaloval, že má od rozhlasového šťourání pokoj. 

„Kuzmiak, mimo jiné i informace o Duhanovi a jeho zásahu v Radiožurnálu. Fakt je, že celý týden kolem nás rádiový klid,“ zapsal si v dubnu 2011 poznámku ze schůzky s vlivným lobbistou Michalem Kuzmiakem.

Přišel o odměny

Rada také rozhodla, že namísto 480 tisíc dostane Duhan na odměnách za druhé pololetí loňského roku pouze 288 tisíc korun. Důvodem jsou mimo jiné prohřešky proti etickému kodexu při vysílání pořadu Hovory z Lán, během němž prezident Miloš Zeman použil několik sprostých slov. ČTĚTE VÍCE

Server Lidovky.cz se Duhana zeptal, proč nejprve informaci, že jednal s Dbalým o reportážích, zamlčel. „Asi jste něco přeslechl, když jste mě telefonicky žádal o odpovědi. Včerejší radu si nejdřív ještě jednou poslechněte,“ reagoval. Server Lidovky.cz má nicméně nahrávku rozhovoru z minulého týdne k dispozici a šéfa rozhlasu citoval přesně. Tedy: Duhan jasně tvrdil, že s Dbalým reportáže o Homolce neřešil.

Šéf rozhlasu se snažil radním také vysvětlit, že Dbalého prosbu o setkání nemohl odmítnout. „Jestli jsem byl požádán o setkání, i z titulu své funkce jsem nemohl říct ne, to by představitel veřejnoprávního média dělat neměl,“ míní Duhan.

V roce 2010 prý také nemohl předvídat, že Dbalý skončí ve vazbě kvůli obvinění z obří korupce. „Tehdy byl jeho obraz a jeho pověst brilantní, byl pokládán za nejlepšího manažera, jakého české zdravotnictví má,“ bránil se šéf rozhlasu. Přitom právě veřejnoprávní médium, které vede, vedle spolupráce s AK Šachta&Partners upozorňovalo na pochybné zakázky špitálu či o podezřelém byznysu Dbalého otce.

Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý.

Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý.

Ředitel rozhlasu ovšem před radou opět odmítl, že by do vysílání zasahoval. „Ve vedení se o tom diskutovalo, já jsem nenamítal věcnou podstatu, já jsem namítal spíše formu některých vstupů pana Sehnoutky. To je věcná, normální, běžná praxe médií našeho typu,“ popsal. Rozhlas nakonec všechny materiály týkající se nemocnice odvysílal. 

Jenže jak vyplynulo ze svědectví někdejší šéfky zpravodajství Hany Hikelové, ve vedení panovalo kvůli kauze napětí. „S generálním ředitelem jsme o tom opakovaně jednali, měli jsme na celou kauzu rozdílné názory, nicméně naše podklady byly neprůstřelné,“ reagovala minulý týden na otázku, zda se Duhan snažil reportáže zastavit.

Rada Duhana přesto nijak nepotrestala, nepřijala ani usnesení, v němž „apeluje na ředitele, aby zvažoval své partnery k jednání“ a vzala na vědomí Duhanovu informaci o jednání s tehdejším šéfem Nemocnice Na Homolce.

Zápisník představuje klíčový důkaz v kauze kolem špitálu, v níž Dbalý čelí se svým tehdejším náměstkem Michalem Toběrným obviněním z korupce, a to kvůli tendrům na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Ve svých poznámkách lékař zmiňuje i další vlivné postavy veřejného života, například exnáměstka ministerstva zdravotnictví Marka Šnajdra, šéfa VZP Zdeňka Kabátka či exministra Martina Bartáka.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz