Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O rouškách v pražských školách mohou rozhodovat ředitelé. Pražští hygienici je aktuálně nenařizují

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík MAFRA

Praha O případném nošení roušek v prostorách škol v Praze mohou rozhodnout sami jejich ředitelé a ředitelky. Pražští hygienici ho nyní nenařizují. Na takzvaném semaforu s barvami podle rizika nákazy je metropole oranžová. Epidemiologická situace je tu nejhorší v republice. V oranžovém stupni by se roušky nosit měly. Asociace ředitelů si stěžovala na to, že pražské školy od hygieniků žádné pokyny nedostaly.

„Hygienická stanice hlavního města Prahy aktuálně nenařizuje nošení roušek ve společných prostorech škol a školských zařízení. Je plně v kompetenci ředitelů škol, zda dané doporučené opatření ve škole nařídí či nikoli,“ uvedla v tiskové zprávě pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

Podle Jágrové se Praha nyní na semaforu nachází na pomezí zeleného a oranžového pásma, kdy je vhodnější ve společných prostorách škol nošení roušek zatím výslovně nenařizovat. „Z dosavadních dat plyne, že k přenosu infekce u dětí dochází zejména v rodinách či na letních dětských pobytových akcích typu tábory, soustředění a podobně,“ dodala hygienička.

Situaci pražská hygienická stanice vyhodnocuje pravidelně. Pokud by své stanovisko změnila, ředitelům to včas oznámí. Jágrová v tiskové zprávě sdělila, že hygienická stanice se s asociací ředitelů zřejmě dohodne na vzájemné informovanosti.

Šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že pražské školy žádají po hygienicích jasné pokyny, a to v pondělí. V úterý začíná školní rok. Podle Boublíka bude v pondělí dopoledne jedna z pravidelných schůzek zástupců hygienické stanice s představiteli magistrátu o aktuální epidemické situaci. „Určitě tam padne i informace o rouškách ve školách, bude tam podáno vysvětlení,“ řekl. 

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...