Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

O scvrkávání měst

Česko

Osobní výběr ze světového tisku

Vedoucí komentářové rubriky The Moscow Times Michael Bohm upozorňuje 3. září na prudké rozšíření falešných diplomů v Rusku.

Televize NTV našla továrnu u Chabarovsku, kde dělají stíhačky Suchoj: titul si tu koupilo 70 „inženýrů“. Co je zvlášť smutné, falešný vysokoškolský diplom měla i „Nejlepší ruská učitelka“ za rok 2007 Marina Petrovová. Bývalý rektor moskevské právní akademie odhadl počet koupených disertací na 50 procent (!). Ve zralém věku a při plném vytížení si titul Ph. D. pořídili vůdce komunistů Gennadij Zjuganov, Vladimir Žirinovskij a populární ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu.

Autor článku připomíná, že sám Vladimir Putin se stal kandidátem věd v roce 1997, kdy už naplno pracoval v Kremlu; v roce 2006 disertaci četl expert z Brookings Institution a shledal, že 16 stránek je doslova (včetně tabulek) převzatých z práce dvou profesorů Pittsburské univerzity. Putin na zjištění nikdy veřejně nereagoval. *** Časopis Týždeň dělal rozhovor s šéfem slovenské policie Jaroslavem Spišiakem. U případu pomateného střelce, který minulý týden zastřelil v Bratislavě sedm lidí a pak sebe, Spišiak přesvědčivě vysvětluje, že policie zasáhla tak rychle, jak to jen šlo.

V rozhovoru je zajímavá pasáž o úsporných opatřeních. Spišiak se k policii vrátil po čtyřech letech v soukromém sektoru, kdy řídil bezpečnost v rafinerii Slovnaft, a říká: „Rezervy sú všade na každom kroku, štátna organizácia je zvyknutá správať sa rozšafne. (...) Na chodbách sa sústavne svieti. Keď som prišiel, zaviedol som pravidlo, aby sa svetlá vypli. Nesmie sa zbytočne jazdiť. Služobné cesty treba mať premyslené, cesty do zahraničia musia byť krátke a iba v nevyhnutných prípadoch.“

A další Spišiakova pravidla: „Zakázal som všetkým nadriadeným, aby sa zúčastňovali na spoločenských a reprezentačných akciách, aby pestovali nákladné hobby ako golf, jachty či drahé rybačky. Policajt by nemal žiť spoločenským životom, jeho životom je služba. Nikdy nesmie spáchať priestupok, nikdy žiadny prečin, nesmie podnikať, zúčastňovať sa na politických akciách, nemal by si vypiť ani na oslave, pretože nevie, kedy bude akcia a kedy bude musieť zakročiť.“ Tak tohle mi říkal bývalý šéf FBI Louis Freeh, ale od středoevropského policisty jsem to ještě neslyšel. *** Bostonská intelektuální příloha Ideas má jako hlavní téma urbanistickou novinku -zmenšování velkoměst.

Tradičně se architekti zaměřovali na rozšiřování zástavby. Jenže města nemusejí jen růst: za posledních padesát let Detroit nebo Cleveland ztratily více než polovinu populace, ostatně i Boston se „odlidnil“ asi o dvacet procent. Detroitský starosta Dave Bing se například snaží vést spoluobčany k tomu, aby se sestěhovávali do nejživějších zbylých čtvrtí - protože si začal uvědomovat, že někdejší velikost města už se v dohledných dekádách nevrátí.

Urbanisté si mohou hrát s velkými plochami, které mohou mít městský, předměstský i venkovský charakter. Jako třeba farmy hned vedle obchodního domu (v Clevelandu podle Ideas prosperuje firma Ohio City Farm). Anebo se linky veřejné dopravy protáhnou k nevyužívaným asfaltovým pláním, kde vzniknou nová parkoviště.

*** Německý Spiegel zpovídal bývalého britského premiéra Blaira u příležitosti vydání jeho pamětí. Není to nijak zvlášť zajímavé, jen když ho provokují (coby konvertitu ke katolictví), zda k němu Bůh někdy mluvil přímo, Blair odtuší: „Víra vám dává sílu, abyste udělali, co považujete za správné. Ale nemůžete jít do koutka a přeptat se Boha, kolik má být letos minimální mzda.“ *** The Economist má, jak známo, nového Charlemagne (tradiční krycí jméno bruselských zpravodajů slavného týdeníku). Ten, co vystřídal dosavadního Davida Rennieho, nyní převzal i jeho blog a 7. září recenzuje vystoupení předsedy Evropské komise Barrosa se „zprávou o stavu unie“. Nejlepší komentář měl podle nového Charlemagne arciskeptik Nigel Farage z britské Strany nezávislosti (UKIP), který Barrosovi vzkázal, že ani taková zpráva „vás nestaví naroveň prezidentu Obamovi, protože je zde jistý rozdíl: on je zvolen, vy ne. Proto jeho projev sleduje 48 milionů lidí a vy musíte prosit i poslance Evropského parlamentu, aby vás vůbec poslouchali.“ Hm. Farage...? Davide, vraťte se.

*** Na blogu časopisu Esquire píše Abram Sauer, jak si šel koupit kalhoty do H&M, ale byly mu těsné. Má velikost 36 (= 36 palců, 97,44 centimetrů). Bylo mu to divné, koupil tedy krejčovský metr a měřil kalhoty v obchodním centru. Zjistil, že výrobci lžou! H&M prý ne, ale jiní uvádějí menší obvod pasu, aby nám zalichotili: Old Navy o 5 palců, GAP a Calvin Klein o 3 palce! To je aspoň investigativní žurnalistika.

***

ROZCESTNÍK V roce 2006 disertaci Vladimira Putina četl expert z Brookings Institution. Shledal, že 16 stránek je doslova převzatých z práce dvou profesorů Pittsburské univerzity.

O autorovi| Tomáš Němeček, redaktor Orientace

Autor: