Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O solidaritě pravé a nepravé

KOMENTÁŘ

ČSSD se snaží bodovat v boji proti školnému. Co se děje na učilištích, ji ale moc nezajímá

Školné na vysokých školách má všechny předpoklady posloužit sociálním demokratům při nadcházejících volbách stejně dobře jako zdravotnické poplatky při volbách minulých. Je totiž úplně jedno, že Topolánkova vláda školné nezavede. Uložila si to už v koaliční smlouvě a porušit ji už rozhodně nestihne.

Úvahy v nedávno zveřejněné Bílé knize ministra Lišky o školném v roce 2014 jsou zcela akademické, neboť tou dobou ani on, ani jeho premiér nebudou ve svých úřadech. Ani většina voličů sociální demokracie se tou dobou jistě nebude hlásit na vysoké školy. Jak známo, ČSSD se opírá o podporu méně vzdělaných vrstev. A známý je také paradox, že mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi i studenty – tedy mezi lidmi, kteří si školné umí živě představit – pro ně existuje větší pochopení než mezi lidmi, kteří o vysokou v životě nezavadí. Výhody sporu o VŠ Má to vlastně něco společného s poplatky ve zdravotnictví. Lidí, na které dopadly těžkou vahou, je minimum – těch, kteří na nich zaplatili za loňský rok víc než pětitisícový limit, evidovala VZP jen asi 5300. Podobně jako u poplatků ani u školného nejde o jejich materiální dopady, ale o rozhořčení z té drzosti, že za nějaké zboží, které odjakživa bylo zadarmo, by se najednou mělo platit. To, co ČSSD líčí jako útok na peněženky občanů, je ve skutečnosti hlavně útok na jejich nárokovou mentalitu, hlavního politického spojence ČSSD.

Vládní koalice svým snažením o reformy vysokého školství a vědy podniká cosi, co pro ni dává politický smysl – vysokoškoláci jsou spíš na její straně. Ale sociální demokracii slouží, jak vidno, vysoké školy stejně dobře. Spor o vysoké školy má totiž pro politiky ještě jednu výhodu – nemusí kvůli němu mluvit o jiných, mnohem obtížnějších tématech. Vysoké školy jsou zaprvé v kurzu – společnost vzdělání a inovace, investice do vzdělání, lisabonská strategie, informační společnost – všude koluje spousta frází implikujících, že budoucí úspěch a prosperita země stojí a padá s absolventy špičkových univerzit. Je to nepochybně svým způsobem pravda. Ale co tyto strategie nabídnou lidem, kteří nikdy na žádnou špičkovou univerzitu nebudou mít (mentálně, ne finančně)?

Možná by bylo dobře se na ty vzdělanostní strategie podívat i z tohoto hlediska. Mezi deseti nejlépe hodnocenými univerzitami světa se trvale drží jediné dvě evropské školy, Oxford a Cambridge. Postavení londýnské City je v některých ohledech bezkonkurenční, Britové jsou disproporčně zastoupeni třeba i ve světových právnických firmách. Zároveň má Británie nejvulgárnější fotbalové fanoušky v Evropě, největší pouliční kriminalitu a širokou vrstvu lidí zvyklých žít na podpoře, kteří jsou nejen nezaměstnaní, ale nezaměstnatelní. Když se HDP rozpočítá na hlavu, vychází to dobře, City zemi uživí. Ale velkou vrstvu lidí establishment fakticky ponechal svému osudu.

Věznice svého druhu Ne že by Karlově univerzitě hrozilo, že záhy dohoní a předhoní Oxford. Ale i tak zůstává otázka, co nabídnete lidem, kteří na své pouti informační společností zůstanou trčet v učilišti v Uhelné ulici ve Znojmě? To je ta instituce, jejíž angličtinářka se proslavila v klipu kolujícím po internetu. Šokující na něm nebyl sex, ale pohrdavý, ponižující způsob, jakým se k sobě učitelka a žáci chovají. Působil by přirozeněji ve vězení než v instituci, která má mladé lidi vybavit pro úspěšný život. A věznice to svým způsobem je, vždyť ředitel učiliště zprvu neviděl důvod, proč by takovou učitelku neměl zaměstnávat. V předpisech na to nic nenašel. To, že ani učni by neměli být odsouzeni k vyrůstání mezi lidským odpadem, bez úcty a důstojnosti, předpisy neřeší.

Děti elity to nepotká. Ty budou studovat na solidních školách a tomu, koho příroda neobdařila dostatečným IQ, se tatínek aspoň pokusí koupit maturitu, jak se to stalo na pražském gymnáziu Pod Vyšehradem. Ale co mají politici levice i pravice pro děti, pro něž není z nějakého takového znojemského učiliště úniku? Pracovní místa v montovnách a občas při porcování medvěda přihodí nějaký akvapark nebo umělý trávník. Levice jim vemlouvavě slibuje, že zvýší daně těm ostatním, a říká tomu solidarita. Ale skutečně solidární s nimi žádní politici nejsou. Využívají je, snaží se je uplatit anebo zneužít jejich nevzdělanosti. Ale že by si někdo lámal hlavu nad tím, jak zlepšit učňovské školství, o tom není slyšet. Ujišťování, že nebudou muset platit školné, jim věru nepomůže.

***

To, co ČSSD líčí jako útok na peněženky občanů, je ve skutečnosti hlavně útok na jejich nárokovou mentalitu, hlavního politického spojence ČSSD

O autorovi| Martin Weiss, komentátor LN e-mail: martin.weiss@lidovky.cz

Autor: