Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O současných italských autorech

Česko

Antologie současné italské prózy a dramatu Hořký život nabízí víc než dvacítku prozaiků a pětici dramatiků. O italské literární scéně máme v posledních letech útržkovité zprávy, italští autoři se u nás vydávají ve vcelku průměrné, dokonce spíš nižší frekvenci. Nedávno jsme sice měli možnost seznámit se s několika zavedenými autory jako Stefano Benni či Sebastiano Vassalli, ale na to, aby si čtenář mohl udělat představu zejména o mladší literární scéně v Itálii, je to málo.

Hořký život je pokusem shrnout autory, kteří reprezentují určité vývojové směry a tendence a kteří jsou mezi italskými spisovateli průkaznými stylovými a námětovými novátory. Publikace vznikla jako výzkumný projekt FF UK. Část věnovanou próze předchází studie Alice Flemrové, která mapuje současnou scénu a soustředí se na spisovatele tvořící po roce 1990. „Vlastní tělo“ antologie pak tvoří ukázky tvorby vždy doprovázené krátkým medailonem tvůrce.

Oddíl věnovaný dramatice je rozsahem podstatně menší, stejně jako úvodní studie Kateřiny Bohadlové, která sumarizuje část současné produkce. I tak je to po delší době připomenutí italské dramatiky, která je u nás od dob Zdeňka Digrina léta zanedbávaná. Ostatně skoro před čtvrt stoletím vyšel v Divadelním ústavu jeho výtečný a obsáhlý slovník italských autorů. I nová antologie dramatiky uvádí krátký a věcný medailon a výběr poskytuje zajímavý vzorek, i když třeba Fausto Paravidino, permanentně doporučovaný italskou stranou, se zdá poněkud přeceňovaný.

***

Hořký život. Antologie současné italské prózy a dramatu

Uspořádala Alice Flemrová. Přeložil kolektiv autorů. Vydalo nakladatelství Havran, Praha 2007. 372 strany.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat