130 let
Změny v Zákoníku práce - ilustrační foto

Změny v Zákoníku práce - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

Exkluzivně

Asistenti poslanců? O švarcsystém nejde, zjistila inspekce ve Sněmovně

Česko
  •   7:00
PRAHA - Švarcsystém se na sněmovní půdě nepraktikuje. Jednoznačný závěr vynesli státní kontroloři, kteří v dubnu zkoumali, zda asistenti poslanců neobcházejí zákony a neobírají tak stát na daních. Podezření se nad malostranskými paláci vznášelo už několik let. Asistenti zákonodárců jsou totiž živnostníci.

Švarcsystém znamená, že firma zaměstnává osobu na živnostenský list, ačkoli podstata jejího zaměstnání naplňuje znaky takzvané závislé práce. Státní kasa tím přichází o nemalou částku, neboť živnostník odvádí méně peněz.

Co je švarcsystém?

Švarcsystém spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění.

Za znaky švarcsystému se považuje, když člověk splňuje následující body, přitom se zaměstnavatelem nemá pracovněprávní vztah.

  • vystupuje jménem zaměstnavatele, ne sám za sebe
  • dostává pravidelné a stejné odměny
  • pracuje s pomůckami zaměstnavatele (počítač ve firmě)
  • má stanovenou pracovní dobu
  • existuje vztah nadřízenosti a podřízenosti (plní příkazy)
    ad.

Podezření, že poslanci a senátoři sami takovou praxi užívají u svých asistentů, ale vyvrátila dubnová kontrola inspekce na zákonodárné půdě. "Věnovali jsme se tomu velmi podrobně, hodnotili jsme různé aspekty, ale došli jsme k závěru, že to jednoznačně závislá práce není," prozradil serveru Lidovky.cz závěr kontroly Rudolf Hahn, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce.

Asistenti nepracují na jednom místě

Kontrola podle něj ukázala, že náplň práce asistentů nemá znaky závislé práce, a tedy není nutné uzavírat s nimi klasické pracovní smlouvy. "Dělají monitoring tisku, překlady, různé odborné práce, ale tyto činnosti neprovádí nutně v kanceláři poslance," uvedl Hahn jeden z důvodů, proč se o závislou práci nejedná. (Znaky závislé práce viz box)

Stejným způsobem už dříve odrážel podezření ze švarcsystému šéf tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch. "Ve smlouvě není stanoveno místo výkonu práce, nekontroluje se výkon práce, nejsou stanoveny pracovní hodiny a rozsah činnosti asistenta," zdůvodnil Žamboch, proč smlouvy s asistenty nesplňují znaky pracovní smlouvy podle zákoníku práce.

Striktní pravidlo pro posouzení švarcsystému:

Podle něj se jedná o zvláštní smlouvy, které s asistenty neuzavírá sám poslanec či senátor, ale přímo kancelář sněmovny či kancelář senátu. I to je podle Hahna důvod, proč nelze hovořit o švarcystému. "Někdo si tu službu objednává, někdo ji poskytuje a někdo ji využívá. Jsou tu tři strany, ale švarcsystém je výsledkem dohody dvou stran," uvedl Hahn.

Na službu asistenta mohou poslanci a senátoři měsíčně čerpat až 35 tisíc korun. Pokud má zákonodárce pomocníků více, peníze se dělí. Sněmovna si kvůli kontrole nechala vypracovat i vlastní posudky, aby se ujistila, že nejde o černotu. "Služby asistenta poslance nejsou vykonávány na základě pracovní nebo obdobné smlouvy podle zákoníku práce. Jsou pro poslance poskytovány na základě zvláštní smlouvy. V tomto případě se nemůže jednat o pracovní smlouvu, neboť Česká republika – Kancelář Poslanecké sněmovny nezadává práci, není ve smlouvě stanoveno místo výkonu práce, nekontroluje výkon práce, nejsou stanoveny pracovní hodiny a rozsah činnosti asistenta," stojí v posudku, který se serveru Lidovky.cz podařilo získat. "Asistent veškerou činnost vykonává pouze na základě zadání poslance a v místech, na kterých se dohodne s poslancem (například v regionální kanceláři, doma, v Poslanecké sněmovně)." 

Za švarcsystém tvrdé postihy

Státní úřad inspekce práce rozjel masivní vlnu kontrol poté, co v lednu letošního roku začal v Česku platit zákon o zákazu švarcsystému. V případě jeho prokázání hrozí zaměstnavatelům postih v rozmezí 250 tisíc korun až 10 milionů. Samotní živnostníci pak mohou zaplatit až 100 tisíc korun.

Autor: Šárka Pálková
  • Vybrali jsme pro Vás