Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průzkum CVVM: O své zdraví se kvůli koronaviru obávají tři pětiny Čechů. Další vývoj pandemie provází pesimismus

Fronta u odběrového místa na Václavském náměstí v centru Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fronta u odběrového místa na Václavském náměstí v centru Prahy. | foto: ČTK

Praha O vlastní zdraví se v souvislosti s šířením koronaviru obávaly v září téměř tři pětiny českých občanů, což je nejvíce za sledované období, tedy od května letošního roku. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Téměř tři čtvrtiny lidí se obávají i o zdraví svých blízkých. Ohledně dalšího vývoje situace kolem šíření koronaviru v Česku, v Evropě i ve světě, byla v září česká veřejnost značně pesimistická.

O vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, se v září zajímaly tři čtvrtiny lidí. Podobný zájem zjistilo CVVM i v při předchozím průzkumu v červenci.

O vlastní zdraví se v souvislosti s koronavirem obává 57 procent českých občanů. „Což je nejvíce za celé sledované období, tj. od května letošního roku, a nejvyšší je rovněž podíl těch, kteří se o své zdraví ‚rozhodně obávají ‘ (22 procent), i když rozdíly proti předchozímu výzkumu z července 2020 nejsou statisticky významné,“ uvedli autoři průzkumu.

Veřejnost se stále hodně obává i o zdraví svých blízkých, tyto obavy pociťuje 74 procent české populace. Aktuální výsledek je srovnatelný se situací v květnu, ve všech ostatních výzkumech byly obavy o zdraví blízkých nižší než v současnosti.

V případě dalšího vývoje situace kolem koronaviru ve světě očekávala její zlepšení jen desetina lidí, zhruba pětina si myslela, že situace zůstane stejná, a téměř dvě třetiny očekávaly, že se situace zhorší. Přibližně desetina oslovených neuměla na položenou otázku odpovědět.

Značně pesimisticky pohlížela česká veřejnost i na vývoj situace v Česku a v Evropě, když její zlepšení očekávala v obou případech jen o málo více než desetina dotázaných. Názor, že situace zůstane přibližně stejná, vyjádřila v případě České republiky i Evropy zhruba pětina oslovených. Zhoršení aktuální situace v Česku v souvislosti s šířením koronaviru se obávaly téměř dvě třetiny občanů, podobně i v případě Evropy, kde zhoršení očekává 64 procent české veřejnosti.

„Z časového srovnání s výzkumy realizovanými v červnu a v červenci vyplývá, že pesimismus a skepse ve vztahu k dalšímu vývoji situace ohledně šíření koronaviru v české společnosti roste,“ uvedlo CVVM. Zatímco v červnu letošního roku převažoval pesimismus pouze ve vztahu k vývoji ve světě, kdežto ve vztahu k Evropě byly oba tábory vyrovnané a v případě České republiky dokonce převážil optimistický pohled na věc, v současnosti vidí česká veřejnost situaci značně černě na všech třech úrovních.

„Stojí za připomenutí, že výzkum proběhl v polovině září, kdy se situace zejména v naší zemi sice již viditelně zhoršovala, zdaleka však nebyla tak vyhrocená jako nyní,“ dodali autoři průzkumu.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!