28. února 2011 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O titul z plzeňských práv přišlo prvních pět rychlostudentů

Budova Právnické fakulty v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Právnické fakulty v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Právnická fakulta v Plzni zrušila prvních pět magisterských diplomů. Absolventi většinou studovali jen pár měsíců. Je mezi nimi Jan Harangozzo, který figuruje v kauze podvodných konkurzů kolem soudce Jiřího Berky, a šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.

Univerzita zjistila, že Harangozzo absolvoval pětiletý magisterský obor za pouhé dva a půl měsíce. A od 20.7.2005 do 23.8.2005 složil státní zkoušku ze všech předmětů. Nastoupil přímo do pátého ročníků.

V záznamech školy chybí předchozí studium i splnění jakýchkoli studijních povinností. Z předchozího studia práv v Bratislavě ho údajně vyloučili po prvním roce. Informaci o odebraných titulech přinesl deník MF DNES (MfD).

Kdo přišel o titul

  • Jan Harangozzo - podnikatel
  • Zdeněk Ertl - šéf Sdružení sportovních svazů
  • Petr Matuška - makléř, podnikatel
  • Ladislav Cirhan - podnikatel
  • Barbora Havlová - nezjištěno
Harangozzo médiím i škole tvrdil, že měl studijní povinnosti složit na univerzitě Komenského v Bratislavě a v Plzni si dodělal jen státní zkoušku.

"Podrobně jsem rektorovi popsal veškerá fakta o svém studiu na jiné právnické fakultě i v Plzni," bránil se obvinění. Podle MfD Harangozzo trvá na řádnosti studia a univerzitě hrozí žalobou, pokud mu diplom zruší.

Další, kdo obdrží usnesení o zrušení diplomu je podle MfD šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl, který stihl pětiletý obor vystudovat za několik měsíců. Byl zařazen rovnou do pátého ročníku, protože mu bylo uznáno studium elektrotechniky z roku 1987.

Chybí diplomová práce

O magisterský diplom přijde také makléř a podnikatel Petr Matuška, který pětiletý obor stihl za sedm měsíců. Byl také zařazen rovnou do pátého ročníku. Nesplnil přitom zápočty, zkoušky, chybí i jeho diplomová práce.

Bylo mu uznáno předchozí studium práv, které ukončil předčasně, kdy nezískal nutný počet kreditů. Dopis s usnesením dostane rovněž podnikatel, který spolupracoval na pražském pavilonu EXPO, Ladislav Cirhan. Studium stihl za 2,5 roku.

Nesplnil běžné zápočty, zkoušky a chybí i jeho diplomová práce. Matuška ani Cirhan se deníku k rušení svého diplomu nevyjádřili.

Pětici lidí, kteří zatím přišli o diplom, uzavírá Barbora Havlová, která zvládla pětiletý obor za devět měsíců. A to proto, že jí tehdejší děkan a hlavní aktér skandálu Milan Kindl uznal předchozí studium na soukromé Vysoké škole cestovního ruchu. Podle univerzity nesplnila běžné zápočty a zkoušky. Havlovou se deníku nepodařilo kontaktovat.

Titulů lze odebrat jen část

Univerzita všem pěti podle deníku odesílá dopis, který obsahuje usnesení o zrušení vysokoškolského diplomu. Experti univerzity se opřeli o právní výklad, podle něhož tito studenti titul nikdy nezískali, protože nesplnili všechny studijní povinnosti. Škola jim tak odbírá jen diplom.

Univerzita však nemůže zrušit všechny diplomy, které původně plánovala. O vysokoškolské osvědčení přijdou jen ti studenti, u nichž je podle univerzity nesporné, že o nezákonnosti svého studia museli vědět. Tedy že nejde jen o formální chyby na straně fakulty, píše MfD.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz