Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O titul z Plzně přijdou zřejmě i děti 'kmotra' Mrázka

Česko

  15:45aktualizováno  17:35
PLZEŇ - Mezi adepty na odebrání magisterského titulu z právnické fakulty v Plzni jsou i děti zastřeleného kmotra Františka Mrázka Michal a Monika. Podle informací LN děkan Jiří Pospíšil dnes večer navrhne vedení školy kvůli podezřelým okolnostem, především kvůli rychlosti studia, sebrat tituly dalším 32 studentům. Mezi nimi jsou i tři bývalí ministerští náměstci.
Humanitní, nebo technické vzdělání?

Humanitní, nebo technické vzdělání? foto: Česká pozice

"Celý den jsem v Praze. Nejprve jsem byl na pohřbu ombudsmana Otakara Motejla a nyní na konferenci. Připravené návrhy na správní řízení budu podepisovat a posílat rektorovi dnes večer," řekl LN děkan právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil.

Konkrétní jména odmítl komentovat. Podle informací LN by o titul Mgr. měli mezi jinými přijít bývalá náměstkyně ministra financí Dana Trezziová, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Szurman a exnáměstek ministra zemědělství Ivo Vrzal. Mezi rychlostudenty, kteří absolvovali školu v nezvykle krátké době, se objevily i děti nekorunovaného krále podsvětí Františka Mrázka, který byl v roce 2005 zastřelen neznámým vrahem.

Současné návrhy jsou pokračováním dlouhodobého vyšetřování na fakultě. Již v pátek Pospíšil navrhl odebrat magisterské tituly prvním deseti lidem. Mezi nimi figuruje například chomutovská primátorka Ivana Řápková, starosta Prahy 5 Milan Jančík, bývalý náměstek policejního prezidenta Jan Brázda i právníkem Janem Harangozzem, známým z kauzy konkursní mafie kolem ústeckého sudce Jiřího Berky.

Škola na návrh děkana s každým z podezřelých studentů povede zvláštní správní řízení. U lidí s titulem Mgr. je podle Pospíšila klíčový problém rychlost studia. Někteří z podezřelých studovali na fakultě méně než dva roky, nekteří dokonce pouze několik měsíců. "Universita u jejich jmen nemá doloženy v archivu doklady o předchozím studiu. Pokud jej nepředloží, je to závažné pochybení fakulty a jejího bývalého vedení, ale samozřejmě i toho konkrétního studenta. Těžko mohl v dobré víře nabýt vzdělání za několik měsíců, když standardně trvá pět let," nechal se v pátek slyšet Pospíšil.

Do konce týdne dají práva ještě dohromady návrhy u držitelů titulu JUDr., informoval expert na správní právo František Korbel, jenž má věc na starost.

"V případě jednoho magistra nám chybí ještě nějaké podklady a hledáme je na fakultě. Návrhů tedy bude 42 nebo 43," uvedl. Balík prvních deseti děkan podepsal a připravil v pátek, dnes fakulta dodělala zbytek. Počet se tak jen minimálně odchýlí od čísla 44, tedy množství problémových studentů vytypovaných speciální komisí rektora.

Adepti na ztrátu titulu

Už dříve dostal rektor devět návrhů u doktorského a sedm u bakalářského studia. Se všemi už zahájil správní řízení. Mezi adepty na ztrátu titulu Ph.D. je podle dosud oficiálně nepotvrzených zpráv třeba právník pražského strahovského kláštera Jan Kavka, exproděkan plzeňských práv Ivan Tomažič, společník v advokátní kanceláři exproděkana Milana Kindla Ondřej David, bývalý policejní náměstek Jan Brázda i bývalý šéf senátu fakulty Daniel Telecký.

V případě držitelů titulu Bc. je podle deníku Právo mezi sedmi navrženými absolventy náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Nejčastěji zmiňovaná jména problémových magistrů patří chomutovské primátorce Ivaně Řápkové a starostovi Prahy 5 Milanu Jančíkovi (oba ODS). Mluví se také o Janu Harangozzovi, jenž figuruje v kauze podvodných konkurzů kolem soudce Berky. Dále o titul může přijít Jan Brázda, jemuž byly uznány zkoušky a zápočty staré 20 let. Podle Mladé fronty Dnes jsou na seznamu i ministerští náměstci Dana Trezziová, Robert Szurman a Ivo Vrzal. Údajně také děti zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

Fakulta ani univerzita žádná jména zatím oficiálně neuvedla. Zahájení správního řízení je v kompetenci rektora Josefa Průši. Ten už obdržel některé zpětné reakce s argumenty dotyčných absolventů, jimiž se obhajují.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...