Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O tom výročí

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Tak jsme ten 17. listopad zase pěkně oslavili. Nevylučuji, že část tehdejších revolucionářů, zvonících klíči okamžitě, jakmile se to smělo, nyní nakoupila na počest výročí v supermarketu zlevněný toaletní papír. Je jistě tisíc a jeden důvod, proč být naštván a brblat nad šašky v politice, zkorumpovanými úřady, těžce klopýtavou justicí a bázlivou policií. Leč vážení, i tohle patří k systému, který se zove demokratický a o jehož fungování nutno denně bojovat. A že je to nekonečná dřina. Nikdo nikdy neřekl, že budeme mávnutím proutku v ráji, jak sami sebe obelhávají stalinisté z Haló novin. Jenom průběžně zírám, jak si leckdy nevážíme toho, že jsme svobodní a zapomínáme, že míru svobody si šijeme na kabát sami. Zdali to umíme, toť jiná věc.

K onomu datu vyšly všemožné komentáře, leč chyběl mi v nich právě důraz na odpovědnost svéprávného občana za svůj život, v němž se může přihodit i lecjaký nemilý karambol, kdy se po lehkovážných volbách v hejtmanstvích náhle zjevily odulé tváře z nomenklaturních nástěnek s důležitou vysokoškolskou průpravou v samotné Moskvě, čímž samozřejmě nemyslím žádné instruktáže KGB, že. Pohleďte třeba na životopis vyšlé hvězdy moravskoslezských radních, „rozhodnutím strany doktora“ Svatomíra Recmana, a zesináte. Nebo si přečtěte názory čerstvého hejtmanova náměstka Karla Konečného, bývalého tajemníka OV KSČ, který mě ohromil větou, že „ortodoxní komunisté v naší straně nemají prostor“. A do těch jejich Haló novin místo Kojzara, Věrteláře, Jumra a Hrabici píše zřejmě Randall s Hopkirkem.

Ožila též iniciativa Ne základnám, která po trapné legraci s hladovkou opět promluvila, aniž tázána, za celý národ a sama sebe vybrala coby zástupce „práva občanů svobodně rozhodnout o budoucím směřování naší země“. Já tedy ke svobodnému rozhodování o radaru žádného zástupného mluvčího Jana Májíčka, natož provařeného kýčaře „Kameňáka“ Zdeňka Trošku nepotřebuji. Tak jsem si o těchto dobových hrátkách přemýšlel, když jsem šel v úterý v podvečer na autogramiádu svých dávných juvenilních básniček, nyní složených do sbírky Nic moc, Kaprovou ulicí ke knihkupectví Fišer. Když tu mě před obchodem oslovil plachý pán v brýlích a představil se jako pravidelný čtenář Lidových novin. Jan Konopásek! Neříkejte, že nevíte, o koho jde. Ročník 1931, zakládající člen jazzového Studia 5, pak s Karlem Velebným u zrodu SHQ, vedoucí Reduta kvintetu, skvělý flétnista, barytonsaxofonista a skladatel, který se po posrpnové emigraci venku uplatnil jako člen big bandu Stana Kentona a Woodyho Hermana. Po pár minutách rozhovoru jsem měl dojem, že se známe sto let. Spěchal, ve zkratce jsme tedy probrali, co si oba myslíme o tom zoufalém člověku na Hradě, o Obamovi, o uvolněných vízech, o protiradarových kašpárcích, o naší drahé Slavii, za níž hrával na vysoké škole basketbal, načež mi zmizel v pražské mrazivé listopadové noci jako sen. Stihli jsme si předat čísla telefonů, a až se mi ozve, hned vám povím, jak dopadlo mé další setkání s tímto úžasným mužem.

***

Ale vážení, nikdo nikdy neřekl, že budeme mávnutím proutku v ráji, jak sami sebe obelhávají stalinisté z Haló novin

Pondělí Neff

Úterý Vaculík

Středa Baldýnský

Čtvrtek Rejžek

Pátek Šustrová

Sobota Klíma

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...