Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

O úrazovce rozhodne Klaus

Česko

Senátu - Zákonodárci kritizovali způsob převodu nemocnice

Zákon je špatně napsaný, ale převést nemocnici chceme, tvrdila včera většina členů horní komorv parlamentu.

BRNO/PRAHA Osud brněnské Úrazové nemocnice zůstává v rukou prezidenta Václava Klause. Senátoři se nad zákonem, který nemocnici převádí do správy města, rozčilovali několik hodin. Pak ale nepřijali žádné rozhodnutí - takže text zákona, jehož znění někteří z nich ostře kritizovali, poputuje do rukou prezidenta. Senátorům přitom nevadil fakt převodu, ale způsob. „Stát zná pravidla převodu majetku, ale jsou to řádná pravidla,“ prohlásil zpravodaj zdravotního výboru Pavel Sušický. Podle něj je zákon nejasný a umožňuje podvody. Například ustanovení, že v areálu musí město nechat zdravotní péči, by podle něj bylo splněno i tehdy, kdyby tam fungovala jediná ordinace.

Další senátorka Liana Janáčková upozornila, že podle výkladu by měla nemocnice přejít do majetku města k 31. 12. 2002. „Obávám se, že tento termín už zcela určitě nestihneme,“ dodala. Připomněla, že navrhovatelé v čele se současným jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem zvolili formu novely více než šest let starého zákona, kterým se převáděl majetek bývalých okresních úřadů. V souvislosti s tím zazněly i výroky o legislativní blbosti. Nicméně ani Janáčková neuspěla s vlastním návrhem.

Zákon poputuje na Hrad se všemi chybami Nakonec nehlasovala potřebná nadpoloviční většina přítomných senátorů pro žádný návrh. Zákon tak se všemi chybami poputuje na Pražský hrad. Pokud by ho prezident Václav Klaus nepodepsal, musí ho poslanci přehlasovat, jinak text spadne definitivně pod stůl. Jihomoravský hejtman Michal Hašek LN potvrdil, že chce s brněnským primátorem Romanem Onderkou Klause vyzvat, aby zákon podepsal co nejdříve. Prezident se k záměru podepsat či nepodepsat některý zákon dopředu nevyjadřuje.

Zástupci vedení města Brna přijali včerejší výsledek s mírnými rozpaky. „Jsem trochu znepokojen, protože to prodlužuje nejistotu zaměstnanců,“ míní první náměstek primátora Daniel Rychnovský. „Věřím však, že prezident rozhodne pozitivně,“ doplnil.

Zdravotníci z úrazovky už ale včerejší rozhodnutí vnímají spíše jako předzvěst svého definitivního vítězství. Podle možností sledovali jednání po internetu. „Jsme šťastni,“ konstatovala šéfka lékařských odborů úrazovky Lenka Doležalová. „Rádi bychom nyní ale vzkázali panu ministrovi, že uděláme všechno proto, aby se mu nemocnici nepodařilo vytunelovat. Kdybychom se k nim měli přivázat, neodveze odtud jediný přístroj. Není to z jeho strany nic jiného než tunel,“ dodala důrazně.

Odboráři z úrazovky včera ještě před zasedáním Senátu také adresovali otevřený dopis premiéru Mirku Topolánkovi. „Zaměstnanci Úrazové nemocnice jsou hluboce znepokojeni postupem ministerstva zdravotnictví i nově jmenovaného ředitele Františka Jimramovského,“ uvádí se v textu. Po nemocnici se údajně pohybuje pracovnice ministerstva, která má nejen přístup k veškeré dokumentaci, smlouvám a podobně, ale také podpisové právo ke všem bankovním účtům. Shromažďuje kompletní dokumentaci o přístrojích a dalším vybavení nemocnice a šíří zprávy o jeho odvozu. Boj o nemocnici se v Brně vede už takřka dva roky. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přišel s návrhem na přesun jejího traumacentra do Fakultní nemocnice Brno a zrušením úrazovky. Proti vystupují jednak její zaměstnanci, jednak návrh odmítají i představitelé vedení Brna, kteří proto chtějí nemocnici převést na město. Petici proti zrušení nemocnice podepsaly tisíce lidí, nejen z Brna. Včera Julínek souhlasil s převodem nemocnice do majetku města, trvá však na přesunu traumacentra. A vybavení pořízeného právě pro toto pracoviště.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: