22. března 2016 13:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O Velikonocích budou na řidiče dohlížet 3000 policistů. Zaměří se na alkohol

Dechová zkouška - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dechová zkouška - ilustrační foto | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA O Velikonocích na silniční bezpečnost v Česku dohlédne zhruba tři tisíce policistů. Zaměří se zejména na hlavní tahy a kritická místa. Budou kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů, zejména zákaz požívání alkoholu či drog před jízdou. Řekl to ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Před rokem o velikonočních svátcích zemřelo 11 lidí, což bylo meziročně o sedm víc.

Podle Lercha jsou Velikonoce z hlediska bezpečnosti jedním z nejrizikovějších období celého roku. Lidé o prodlouženém víkendu cestují častěji, mnohdy na delší vzdálenosti, a zároveň narůstá doprava na hlavních tazích. Na trasy se rovněž vydávají sváteční řidiči.

Navíc začíná motorkářská sezona a rizikový bývá i zvýšený pohyb chodců na silnicích. Podle šéfa dopravní policie jsou rizikové také teplotní změny na silnicích. Přes den bývá například přes deset stupňů, v noci naopak klesají k bodu mrazu, což mění vlastnosti vozovky a brzdnou dráhu aut.

Policisté budou na silnicích od čtvrtka, kdy začne celostátní dopravní akce každoročně vyhlašovaná policejním prezidentem. Policisté budou zejména na hlavních tazích až do pondělí. K akci se připojí policisté v krajích, kteří se mimo jiné zaměří na kontroly požití alkoholu.

Podle policejních statistik se během loňských Velikonoc stalo 727 nehod, z toho u 54 případů hrál roli alkohol. Z jedenácti tragických nehod bylo nejčastější příčinou nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky, a to ve dvou případech.

Podle Lercha by se řidiči o velikonočních svátcích měli na cestu pečlivě připravit. Aby předešli tragickým následků, tak si mají trasu naplánovat, připravit si časovou rezervu, nespěchat a odpočinout si, když budou unavení. Sledovat by měli také dopravní zpravodajství.

Od 1. ledna do 31. března se letos zatím stalo v Česku 18 767 nehod, při kterých zemřelo 93 lidí. Proti loňsku jde o pokles o čtyři mrtvé.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?