Konečný výsledek komise zveřejní až po šetření. Nedostatky už zjistila i u bakalářského a magisterského studia.
Co se prověřuje v Plznitituly Ph.D., kteří píší disertační práce tituly JUDr., kteří píší rigorozní práce magistři, kteří píší diplomové práce bakaláři, kteří píší bakalářské práce |
"Dokončili jsme první etapu prověřování rigorózního řízení, v 537 případech byl průběh řízení shledán jako zcela bezproblémový, dokumentace zbývajících 291 bude podrobena dalšímu šetření. Jedná se tedy o číslo průběžné, konečný výsledek bude znám a zveřejněn až po tomto šetření," řekla šéfka komise a prorektorka Eva Pasáčková.
Rigorozní práce posoudí protiplagiátorský program. Nejde jen o práce studentů, jejichž dokumentace o průběhu rigorozního řízení vykazuje nějaké problémy (komise takových identifikovala 291 z celkem 828). Protiplagiátorským programem projdou i některé práce studentů, u kterých byl průběh rigorozního řízení shledán jako bezproblémový. Konkrétně půjde o práce na stejné téma. "Upozornila nás na to akreditační komise, proto to raději necháme také prověřit," řekl Lidovým novinám proděkan Petr Bezouška.
Problémy i u bakalářů a magistrů
Nedostatky tým kontrolorů zjistil také u bakalářského a magisterského studia. Z 233 prověřených absolventů bakalářského oboru Veřejná správa se chce dál zabývat 28 lidmi. U magisterského oboru Právo z prověřených 239 absolventů přistoupí k dalšímu šetření 23.
V souvislosti s kontrolou rigorózního řízení se objevují názory, že se pochybení týká velkého množství vlivných lidí, a proto by mohla být snaha "ututlat" jména. Rektor Josef Průša řekl, že škola zveřejní jména hříšníků, kterým se pokusí odebrat titul.
Kvůli neadresným výstupům komise, jež zatím zveřejňuje jen čísla bez podrobností, se už také objevují první kritiky ZČU. Například student plzeňských práv a senátor fakulty Martin Marek řekl, že bude po rektorovi žádat konkrétní jména. Pokud mu informace neposkytne, obrátí se na soud.