Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O víkendu bude foukat. Příští týden znovu sněžit

Česko

  16:43
PRAHA - Při víkendovém lyžování pozor na vítr. Meteorologové varují, že v polohách nad 600 metrů může foukat silný vítr a tvořit sněhové závěje. V neděli v Čechách zase hrozí náledí, protože může padat mrznoucí déšť. Do Česka se navíc znovu vrátí sněžení, které vydrží i příští týden.

Na běžky se dá vyrazit i ve městech. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Foukat začne v sobotu "Odpoledne a večer začne na Českomoravské vrchovině, na jižní Moravě a na severních horách zesilovat vítr, místy s nárazy 50 až 75 kilometrů za hodinu," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Sobotní denní teploty se budou pohybovat okolo minus čtyř do nuly. Podobné počasí bude i v neděli, navíc ale začne sněžit.

Po celý následující týden bude zataženo a znovu bude sněžit. Ke konci týdne navíc teploty opět klesnou hluboko pod brod mrazu.

Nejvíce sněhu v Jeseníkách

Na lyže nejlépe o víkendu vyrazit do Jeseníků, kde je na některých místech až metr sněhu. Praděd hlásí 75 centimetrů. Pro běžkaře středisko upravilo 30 kilometrů běžeckých tratí. Horská služba ale upozorňuje na mírné nebezpečí pádu lavin.

Okolo 70 centimetrů sněhu je na krkonošských sjezdovkách. Mimo ně ale leží jen 25 centimetrů sněhu. Dobré podmínky pro milovníky zimních sportů jsou i v Orlických horách, kde je přes půl metru přírodního sněhu.

Naopak špatné podmínky pro běžkaře hlásí Šumava. Přestože tam letos mají lyžaři k dispozici novou běžkařskou magistrálu, využívat ji zatím nemohou, protože nemají dost sněhu. Trasa je dlouhá 115 kilometrů a vede ze Železné Rudy na přechod Zvonková. Na šumavských sjezdovkách se lyžuje díky technickému sněhu.

Nelyžaři se mohou vyrazit do hor podívat alespoň na lyžařské závody. V Krušných horách na Klínovci se o víkendu konají krajské závody Ústeckého kraje ve slalomu a obřím slalomu.

O víkendu bude foukat. V neděli znovu sněžit. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.