Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O víkendu si užijí hlavně běžkaři

Česko

PRAHA Kdo by chtěl vyrazit tento víkend na lyže nebo na snowboard, bude mít dvě možnosti. Obě v Krkonoších. Tři sta metrů dlouhou sjezdovku zprovozní lyžařský areál na vrcholu Černé hory a předčasně otevře své brány i zimní středisko Kořenov-Rejdice. Na obou místech je zhruba čtyřicet centimetrů sněhu.

I přesto, že české hory zasypala v posledních dnech rekordně vysoká vrstva sněhu, drtivá většina tuzemských zimních středisek chystá začátek sezony sjezdového lyžování až za několik týdnů. Majitelé vleků totiž nevěří, že se sníh na svazích při předpovídané oblevě udrží.

„Už nyní sledujeme, že sníh pomalu odtává. Kdybychom otevřeli už o tomto víkendu, nebylo by to žádné hezké svezení,“ říká zaměstnankyně areálu Ramzová v Beskydech. Podobně mluví majitelé lyžařských areálů v Krkonoších. „Zatím máme asi tak třicet centimetrů sněhu. Ten leží na prohřáté zemi a odspoda se odpařuje. V okamžiku, kdy bychom tam pustili rolbu, tak se propadne a nadělá víc škody než užitku. Nepořádek, který by rolba udělala, by se pak promílal ve sněhu celou sezonu,“ řekl například šéf skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran.

Trochu jiné starosti mají v Jeseníkách, kde si na pevnost sněhu nestěžují. Tam neotevřou spíš kvůli tomu, že by k nim nikdo nepřijel. „Sjezdovku bychom otevřít mohli, ale lyžovali bychom tu sami. Nikdo jiný tady není. Okolní chaty jsou prázdné. Sezona tu začíná až v prosinci,“ popisují situaci lidé ze zimního střediska Ostružná.

Sezona zatím začíná jen běžkařům Zatímco sjezdovému lyžování nynější náhlý sněhový příděl až tak nepřeje, pro běžkaře je takřka ideální. Téměř ve všech oslovených zimních areálech narychlo upravují alespoň část ze svých běžeckých tras, aby byly o víkendu k dispozici.

Otevírá se známá Jizerská magistrála, desítky kilometrů tras v Jeseníkách a Krkonoších i kratší úseky v Beskydech. „Právě upravujeme čtyřkilometrovou běžeckou trasu na Radhošť. Lyžaři se tu budou moci projet už o víkendu,“ říká pracovnice známého beskydského lyžařského centra Pustevny.

Nejvíc si o víkendu užijí zřejmě běžkaři v Jizerských horách. Bedřichov hlásí 50 cm, hřebeny hor až 60 cm sněhu. Pro strojovou úpravu stop sice chybí zmrzlý podklad, správci Jizerské magistrály přesto chtějí v sobotu ráno lehce upravit rolbou alespoň cestu z Bedřichova na Malou Jizerku přes Kristiánov.

Na dvě krásně uhlazené stopy mohou zapomenout návštěvníci Jeseníků. Tamní trasy jsou totiž příliš dlouhé a jejich správci je tak nestihnout strojově upravit. „Ve většině případů to není strojově upravená trať. Znamená to, že si budou běžkaři prošlapávat cestu sami,“ řekl ředitel Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...