14. června 2012 17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: O vládě nebude rozhodovat parta plukovníků

Premiér Petr Nečas ve sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas ve sněmovně. | foto: ČTK

PRAHA Je to jedna z nejrazantnějších obranných replik, které kdy premiér Petr Nečas (ODS) vyslovil. Když jej při čtvrtečních interpelacích vyzval opoziční poslanec k demisi kvůli vyšetřování jeho koaliční kolegyně Vlasty Parkanové, prohlásil, že o jeho osudu nebude rozhodovat parta policistů.

"Ne, nepomýšlím v této souvislosti na demisi, nepovažoval bych to za správné. Za krok, který má jakýkoliv důvod, nevidím k němu prostě jeden jediný motiv," reagoval premiér na vystoupení poslance Ivana Ohlídala (ČSSD).

Ohlídal atakoval premiéra kvůli tomu, že jeho ministr financí Miroslav Kalousek podle něj v souvislosti s nákupem letounů CASA zřejmě lže a bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (oba TOP 09) je ve stejné věci obviněna z trestného činu. "Pokud máte ve vládě dva takové ministry, přemýšlíte o demisi?" tázal se Ohlídal.

K TÉMATU:

Premiér podotkl, že zatím ani členové mandátového a imunitního výboru neznají detailně žádost policie o vydání Parkanové a všichni vychází jen z "mediálních úniků". "Takže bych velmi posečkal s nějakými dalekosáhlými interpelacemi," vytkl opozici útočný tón.

A ještě pokračoval. "Kromě toho mi dovolte říci poměrně tvrdou a jasnou tezi, že o tom, kdo bude ve vládě nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků, to asi by nebyl ten správný krok," prohlásil rázně Nečas.

Parkanová má problém kvůli drahým letounům

V roce 2009 schválila vláda nákup čtyř transportních letadel CASA, přičemž jedno z nich vyměnila za bitevníky L-159. Celý kontrakt stál Česko 3,5 miliardy korun.

Jak se loni ukázalo, Česko letouny nakoupilo mnohem dráž než jeho spojenci. Oproti Portugalcům zaplatilo dokonce více než dvojnásobek. Za jeden letoun CASA dali Portugalci 418 milionů korun, Češi 875 milionů korun.

Tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) kvůli tomu obvinila policie. Podle ní totiž nezadala posudek a stát tak zaplatil o 658 milionů korun více.

spaŠárka Pálková