Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

O Žáčkovi se rozhodne zítra

Česko

Soupeři současnému šéfovi Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlu Žáčkovi vyčítají, že živí moc manažerů na úkor historiků a archivářů. PRAHA Ústav pro studium totalitních režimů bude mít možná již zítra nové vedení. Prvním kolem výběrového řízení na šéfa ústavu včera prošlo pět kandidátů, včetně dnešního ředitele Pavla Žáčka. Ve středu budou prezentovat své plány sedmičlenné radě ústavu. Vítěze musí rada oficiálně vybrat do konce února, podle informací LN ale rozhodnutí padne nejspíš již ve středu.

Změny ve vedení vědeckých institucí obvykle veřejnost ignoruje. Případ „totalitního ústavu“ a jemu podřízenému Archivu bezpečnostních složek je ale jiný. Již jeho vznik v roce 2007 provázel ve sněmovně tvrdý politický boj a levice dodnes usiluje o jeho zrušení. Žáček byl za svůj způsob zkoumání a prezentace historie v minulých letech tvrdě kritizován. Odpůrci mu vyčítali například chabé vědecké výsledky ústavu, vyštvání několika klíčových historiků a bulvarizaci některých kauz. Musíme se stěhovat Kritiku Žáček odmítá a v konkurzu hodlá zaujmout dvěma tématy. Zaprvé chce iniciovat založení celoevropské instituce, která by zkoumala totalitu, a prosadit, aby sídlila v Praze. Druhým jeho návrhem je plán na sestěhování ústavu a archivu do jedné budovy: „Pomůže to zajistit efektivní provoz a uvolnit peníze, abychom přežili dopady krize. Archiv je nyní rozmístěn na pěti místech v republice. I z úsporných důvodů potřebujeme zajistit jednu budovu, která by stála v Praze. O stěhování jednáme, místo ale zatím prozradit nemohu.“

Jeho konkurenti dnešnímu ústavu vyčítají příliš velký počet různých šéfů a úředníků, kvůli kterým prý nezbývají peníze na zkoumání historie. „Ústav je naddimenzovaný v manažerské složce. Když si vezmete schéma, tak zjistíte, že má 19 jednotek, které se vůbec nevěnují vlastní činnosti ústavu, a jen osm jednotek, které se jí věnují,“ říká historik Antonín Kostlán z Ústavu pro soudobé dějiny. Do ústavu chce Kostlán přivést profesionály a plánuje otevření moravské pobočky. Ústav nesmí být židlopodnik Podobně smýšlí i další kandidát Adam Kretschmer, současný ředitel knihovny Technické univerzity v Liberci: „Opravdu nutný je přesun tabulkových míst určených pro servis na místa určená pro bádání.“ Do budoucna chce také Kretschmer změnit způsob vědecké práce, kdy by ústav vypisoval dlouhodobé projekty, o jejichž přidělení by mohli soupeřit nejen kmenoví zaměstnanci, ale i vědci z jiných institucí: „Ústav by do budoucna měl být spíš jen servisní organizací, ne kamenným židlopodnikem jako dnes.“

Změnit tok peněz v ústavu chce další adept na ředitelské křeslo – moravský historik z Ústavu pro soudobé dějiny Jiří Pernes. Financí má podle jeho vyjádření pro ČTK ústav dost, je ale prý „nutné udělat zásadní změny v jejich distribuci“. Posledního kandidáta, filozofa a sociologa Vladimíra Čermáka, se LN nepodařilo kontaktovat. O místo ředitele ústavu se ucházeli ještě dva další zájemci. Prvním kolem ale neprošli. „Jednomu chybělo čestné prohlášení, druhý dodal přihlášku pozdě,“ vysvětlil důvody odmítnutí mluvčí ústavu Jiří Reichl.

***

Kdo vyhraje?

Pět mužů

* Vladimír Čermák přednášel na Karlově univerzitě, v Plzni a Bratislavě * Antonín Kostlán šéf oddělení dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny *Adam Kretschmer ředitel knihovny Technické univerzity v Liberci * Jiří Pernes historik z Ústavu pro soudobé dějiny, v 90. letech vedl Moravské zemské muzeum v Brně * Pavel Žáček současný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů

Autor: