Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O značkách rozhodují laici, tvrdí policie

Česko

PRAHA Špatného a nelogického značení na českých silnicích si všímá i policie. Jen v minulém roce upozornila příslušné krajské, městské a obecní úřady na více než 20 tisíc chyb. Zdaleka ne všechny byly opraveny.

Problematické je i rozhodování o nových značkách. Hlavní slovo mají v této věci místní samosprávy. Policie pouze hlas poradní. „Policie se nyní pouze vyjádří a dokonce ani toto vyjádření není pro krajský či obecní úřad nijak zavazující. Bohužel stávají se případy, že i přes nesouhlas policie je dopravní značení instalováno,“ popisuje současnou situaci při rozmisťování značek šéf dopravní policie Leoš Tržil.

To je problém hlavně při značení malých vedlejších silnic. Mají je totiž na starosti obecní úřady, které většinou nedisponují odborníky na dopravu. „Odborníci na těchto úřadech by měli mít alespoň minimální dopravní vzdělání, nicméně na řadě míst to nejsou dopravní inženýři, kteří by byli v této věci kovaní. Existují případy, kdy o dopravním značení rozhoduje člověk, který nemá ani řidičský průkaz, to už o něčem svědčí,“ poukazuje na další zjevný problém ředitel české dopravní policie.

Dotčené úřady, přesněji řečeno jejich dopravní odbory, vyvracejí, že by se názorem policie neřídily. „Většina z úřadů určitě názor policie respektuje a snaží se mu vyhovět. Proč by se k tomu jinak policie vyjadřovala,“ říká vedoucí dopravního odboru Ústeckého kraje Jindřich Franěk.

Vliv policie na instalování nového dopravního značení měla posílit novela silničního zákona. Její součástí byl bod, který říkal, že pokud dopravní odbor na námitky policie neodpoví do 30 dnů, bere se to jako souhlas a změna se musí na silnici projevit. Zmíněná novela je ale beznadějně ztracená v Poslanecké sněmovně. Do voleb ji poslanci s největší pravděpodobností nestačí schválit.

Policie ztratila pravomoc rozhodovat o dopravním značení v roce 2000. Tehdy předala místním úřadům společně se značkami například i starost o vydávání espézetek.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...