Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O značkách rozhodují laici, tvrdí policie

Česko

PRAHA Špatného a nelogického značení na českých silnicích si všímá i policie. Jen v minulém roce upozornila příslušné krajské, městské a obecní úřady na více než 20 tisíc chyb. Zdaleka ne všechny byly opraveny.

Problematické je i rozhodování o nových značkách. Hlavní slovo mají v této věci místní samosprávy. Policie pouze hlas poradní. „Policie se nyní pouze vyjádří a dokonce ani toto vyjádření není pro krajský či obecní úřad nijak zavazující. Bohužel stávají se případy, že i přes nesouhlas policie je dopravní značení instalováno,“ popisuje současnou situaci při rozmisťování značek šéf dopravní policie Leoš Tržil.

To je problém hlavně při značení malých vedlejších silnic. Mají je totiž na starosti obecní úřady, které většinou nedisponují odborníky na dopravu. „Odborníci na těchto úřadech by měli mít alespoň minimální dopravní vzdělání, nicméně na řadě míst to nejsou dopravní inženýři, kteří by byli v této věci kovaní. Existují případy, kdy o dopravním značení rozhoduje člověk, který nemá ani řidičský průkaz, to už o něčem svědčí,“ poukazuje na další zjevný problém ředitel české dopravní policie.

Dotčené úřady, přesněji řečeno jejich dopravní odbory, vyvracejí, že by se názorem policie neřídily. „Většina z úřadů určitě názor policie respektuje a snaží se mu vyhovět. Proč by se k tomu jinak policie vyjadřovala,“ říká vedoucí dopravního odboru Ústeckého kraje Jindřich Franěk.

Vliv policie na instalování nového dopravního značení měla posílit novela silničního zákona. Její součástí byl bod, který říkal, že pokud dopravní odbor na námitky policie neodpoví do 30 dnů, bere se to jako souhlas a změna se musí na silnici projevit. Zmíněná novela je ale beznadějně ztracená v Poslanecké sněmovně. Do voleb ji poslanci s největší pravděpodobností nestačí schválit.

Policie ztratila pravomoc rozhodovat o dopravním značení v roce 2000. Tehdy předala místním úřadům společně se značkami například i starost o vydávání espézetek.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!