PRAHA Ke krachu svých konkurentů na trhu s internetem možná Telefónica O2 přispěla nezákonným způsobem. Takové podezření má antimonopolní úřad, který společnost vyšetřuje kvůli možnému zneužití dominantního postavení.
Informace, které LN včera získaly z několika zdrojů, později oficiálně potvrdil sám úřad. „Ano, vedeme vámi uvedené šetření. Týká se výhradně českého trhu. Více informací nemůžeme uvést vzhledem k počáteční fázi šetření,“ potvrdil mluvčí úřadu Kristián Chalupa.
Podle dosavadních zjištění se společnost měla v posledních několika letech, zejména v období let 2006 až 2008, dopouštět takzvaného „margin squeeze“. To je označení pro praktiku, při níž dominantní společnost drží své velkoobchodní ceny příliš vysoko a maloobchodní ceny naopak velmi nízko. Alternativní poskytovatelé, kteří od takové společnosti nakupují služby za velkoobchodní cenu, jí pak po započtení nákladů nemohou svou maloobchodní cenou konkurovat.
V případě prokázaného zneužití dominantního postavení na trhu hrozí usvědčené společnosti pokuta až do výše deseti procent jejích ročních tržeb. Ty v případě české Telefóniky loni dosáhly výše téměř 60 miliard korun, výsledná pokuta by tedy mohla dosáhnout až šesti miliard.
Sama prošetřovaná společnost však něco takového odmítá. „Antimonopolní úřad žádné řízení se společností Telefónica O2 Czech Republic nevede. K zahájení takového řízení ani nevidíme důvod, protože dle analýzy Českého telekomunikačního úřadu je trh širokopásmového přístupu k internetu vysoce konkurenční a nepůsobí na něm žádný dominantní hráč. Ceny za tyto služby patří mezi jedny z nejnižších v Evropské unii,“ prohlásil mluvčí společnosti Martin Žabka.
Samotné zahájení správního řízení by však podle informací LN mohlo být otázkou už několika nejbližších týdnů.
Kromě pokuty může být ve hře i uložení takzvaných nápravných opatření. Ta by například mohla stanovit, jak moc se od sebe smí maloobchodní a velkoobchodní cena lišit. Úřad podle všeho začal situaci na trhu s vysokorychlostním internetem vyšetřovat už přibližně před rokem, kdy obeslal všechny hráče na českém trhu s vysokorychlostním internetem obsáhlým dotazníkem. Jak potvrdil Chalupa, cílem průzkumu bylo právě prověřit postavení Telefóniky O2. Současné šetření má být jedním z nejrozsáhlejších v dosavadní historii Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten bude zkoumat především to, do jaké míry mohly případné nezákonné praktiky zdeformovat tuzemský trh. Z něj v posledních letech vypadla celá řada malých hráčů, zatímco dominantní Telefónica své postavení upevnila.
***
POKUTY ANTIMONOPOLNÍHO ÚŘADU ČESKÉMU TELECOMU A EUROTELU
PRAHA (DNES TELEFÓNICA O2) 2005 - 205 milionů korun pro Český Telecom za porušení komunitárního práva 2004 - 80 milionů korun pro Český Telecom za to, že znemožnil alternativním operátorům nabízet služby ADSL za srovnatelných podmínek. Velkoobchodní i maloobchodní nabídky totiž zveřejnil ve stejný den a neposkytl ostatním operátorům dostatečný časový předstih 2003 - 81,7 milionu korun pro Český Telecom za zneužití dominantního postavení na trhu při poskytování telefonních služeb 2003 - 23 milionů korun pro Český Telecom za zneužití dominantního postavení na trhu při poskytování služeb ADSL 2003 - 22 milionů korun pro Eurotel Praha za zakázané dohody trojice českých operátorů ve smlouvách o propojení (celkem pokuta 44 milionů korun) 2003 - 15 milionů korun pro Český Telecom za zakázanou dohodu při dodávkách ADSL modemů 2002 - 6,5 milionu korun pro Český Telecom za nepovolené dohody o cenách telefonních karet 1999 - 2 miliony korun pro Český Telecom za zneužití dominantního postavení na trhu provozování jednotné telekomunikační sítě