Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Oba musí být co nejrychleji volní“

Česko

Již od října Írán zadržuje dva novináře listu Bild am Sonntag. Pro jejich propuštění se nejnověji vyslovila stovka německých osobností.

BERLÍN/PRAHA „Je nepochopitelné, že je s oběma novináři nakládáno tak, jako by byli zločinci. Přeji jim mnoho sil a brzký návrat k rodinám,“ prohlásila o případu, který v poslední době hýbe Německem, herečka Ursula Karvenová.

O co jde? Dvojice žurnalistů z bulvárního listu Bild am Sonntag odcestovala v říjnu do Íránu, aby zde pořídila rozhovor se synem odsouzené Sakíne Aštíaníové. Íránci je však uvěznili s odůvodněním, že do země přicestovali pouze s turistickým, a nikoli novinářským vízem. Martyrium dvojice novinářů se následně v Německu stalo tématem pro různé společenské kruhy. Důkazem toho je výzva iniciovaná jejich deníkem, kterou nyní podpořila stovka prominentních osobností.

Kromě Karvenové jde třeba i o nositelku Nobelovy ceny za literaturu Hertu Müllerovou, tenistu Borise Beckera nebo řadu politiků. „Oba musí být co nejrychleji volní a vrátit se do Německa. O to se budu v novém roce s plnou silou snažit,“ prohlásil například ministr zahraničí Guido Westerwelle.

O osvobození novinářů se údajně nyní pokouší i kancléřka Angela Merkelová. Pomyslně tak odráží kritiku, že je spolková vláda vůči Teheránu příliš měkká. Takto se vyjádřila například v Německu žijící íránská aktivistka Mína Ahadíová. Vypadají unaveně A jak se daří zadržované dvojici? Možná příjemnou změnou pro ně může být to, že už přibližně čtrnáct dní nejsou vězněni odděleně, nýbrž v jedné místnosti.

Před několika dny pak pro ně určitě bylo povzbuzením, že je přímo v Íránu mohly navštívit jejich příbuzné. Setkání se uskutečnilo v hotelu v Tabrízu na severozápadě země, kde jsou novináři zadržováni. Reportér a fotograf (jejich jména německá média neuvádí) vypadali údajně unaveně a nechtěli být filmováni.

Za prvním přijela jeho sestra, druhého pak navštívila matka. „Střídaly se různé emoce. Tekly slzy a smáli jsme,“ popisovaly obě ženy setkání. „ Podmínky ve vazbě jsou těžké. Užívali si, že je možné otevřít okno a nadechnout se čerstvého vzduchu,“ dodaly dále příbuzné obou mužů. I přes vstřícné íránské gesto ale v současnosti mnoho nenasvědčuje tomu, že by novináři mohli být brzo propuštěni. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí zdůrazňoval, že záležitost je v rukou tamní justice.

Šéfredaktor deníku Bild am Sonntag Walter Mayer připouští, že další konání íránských úřadů je značně nejisté. Podle některých indicií je ale vyšetřování ukončené a proces s novináři by mohl začít brzy. Zřejmě se budou muset zodpovídat z porušení vízových pravidel, naopak obvinění ze špionáže je prý mimo hru. I přesto však není jasné, jaký trest může dvojici žurnalistů hrozit.

Autor: