Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oba obvinění na svobodě. Policie propustila i chomutovského soudce Nováka

Soudce Ivan Novák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Ivan Novák. | foto: Česká televizeReprofoto

ÚSTÍ NAD LABEM Policie propustila oba obviněné v kauze údajného podplácení na chomutovském soudu, budou stíháni na svobodě. Nejprve byl propuštěn advokát obviněný ze zneužití pravomoci a podplácení, řekl lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun. Podle médií je obviněným advokátem Josef Doucha. Český rozhlas - Radiožurnál později uvedl, že se z cely dostal i chomutovský soudce Ivan Novák obviněný ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku.

Případ souvisí s podmínečně propouštěnými z výkonu trestu, nikoli ale s někdejším senátorem a starostou Chomutova Alexandrem Novákem odsouzeným za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. O jeho podmínečném propuštění rozhodl Ivan Novák loni.

Stíhání na svobodě

„Trestně stíhaný advokát byl propuštěn ze zadržení a nadále bude trestně stíhán na svobodě. V průběhu středečního a dnešního dne se díky příkladné aktivitě policejního orgánu podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany obviněného. S ohledem na tuto skutečnost pominuly důvody koluzní vazby,“ řekl ve čtvrtek Dragoun. Státní zástupce večer podle Radiožurnálu uvedl, že ani u soudce Nováka již nejsou obavy z ovlivnění dalšího vyšetřování, takže byl propuštěn.

Hrozící tresty

Podle právní kvalifikace případu, jak ji potvrdilo státní zastupitelství, hrozí Novákovi až deset let vězení, Douchovi až šest let.

Na policii se po prověrce podmínečných propuštění na chomutovském okresním soudě obrátil Krajský soud v Ústí nad Labem. Jaké pochybení či podezřelé případy našel, ale nechce s ohledem na policejní vyšetřování specifikovat. S podmínečným propuštěním odsouzeného Alexandra Nováka ale podnět od krajského soudu nesouvisel. „Bylo to na základě jiných případů,“ řekla mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...