Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama Česku zamával

Česko

  19:02
PRAHA - Americký prezident Barack Obama ukončil návštěvu České republiky a z pražského letiště svým speciálem Air Force One odletěl do Turecka, které je poslední zastávkou na jeho nynější zahraniční cestě. Na letišti se s ním rozloučil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.Sledovali jsme online

Barack Obama se ještě otočil, zamával a odletěl do Turecka. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Poslední bod napěchovaného programu v Praze si Barack Obama odškrtl. Po skončení summitu EU-USA v Kongresovém centru se ještě sešel s českým bývalým prezidentem Václavem Havlem a poté odletěl do Turecka. 

Na jednání summitu EU-USA Obama slíbil, že Spojené státy se zapojí do boje s klimatickými změnami. Podle něj jej dosud USA nebraly dostatečně vážně. Jen málo témat má pro budoucnost větší význam než energetická bezpečnost a klimatická změna, řekl dnes Obama v Kongresovém centru. "Nyní vám slibuji, že budeme aktivním partnerem v kodaňském procesu," uvedl v souvislosti s konferencí v Kodani, která má koncem roku vyjednat nástupce kjótského protokolu o omezení emisí skleníkových plynů.

Do české metropole zavítali prakticky všichni lídři unijních zemí, s
výjimkou maďarského odstupujícího premiéra Ference Gyurcsányho. Toho na jednání zastoupila ministryně zahraničí Kinga Gönczová.

Zprava český prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek, americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová po společném fotografování 5. dubna v Kongresovém centru v Praze na summitu EU-USA.
Evropští politici se spolu s americkým prezidentem nechali na začátku jednání "zvěčnit" na společné fotografii. Samotné zasedání odstartovali prohlášením premiér Mirek Topolánek a Barack Obama.

Prezident USA zdůraznil, že Spojené státy trvají na územní celistvosti Gruzie a neuznají samostatnost jejích separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie. Na jejich mezinárodní uznání tlačí Rusko.

Na Václavském náměstí se sešli demonstranti proti umístění americké radarové základny v Česku, kterou pořádá iniciativa Ne základnám. Na místě bylo podle odhadu policie 200 až 300 lidí.

Co všechno Barack Obama v Praze řekl?

- O jaderných zbraních:
"Hrozba jaderné války se snížila, ale riziko jaderného útoku vzrostlo. Tyto zbraně si obstaralo více států. Pokračují jejich zkoušky. Na černých trzích se obchoduje s jadernými tajemstvími a jadernými materiály."
"Existence tisíců jaderných zbraní je nejnebezpečnější dědictví studené války."
"Spojené státy učiní konkrétní kroky ke světu bez jaderných zbraní."

- O Severní Koreji, která vypustila raketu dlouhého doletu:
"Právě dnes ráno se nám opět dostalo připomenutí, proč potřebujeme vůči této hrozbě postupovat tvrději. Severní Korea porušila pravidla testováním rakety, kterou lze použít jako raketu dlouhého doletu."

- O Íránu:
"Dokud íránská hrozba trvá, jsme rozhodnuti rozvíjet ověřený systém raketové obrany s efektivními náklady."
"Pokud íránská hrozba zmizí, budeme mít pevnější základ pro bezpečnost a hlavní důvod pro postavení protiraketové obrany v Evropě odpadne."

- O ekologii:
"Společně se musíme postavit změnám klimatu tím, že ukončíme závislost světa na fosilních palivech, že využijeme síly nových zdrojů energie jako vítr a Slunce, a tím, že vyzveme všechny národy, aby se na tom podílely. A slibuji vám, že v tomto globálním úsilí jsou nyní Spojené státy připraveny vést."

- O České republice:
"Ve dvacátém století byla mnohokrát učiněna rozhodnutí, aniž byste vy byli u jednacího stolu. Velké mocnosti vás zradily nebo rozhodly o vašem osudu, aniž by byl vyslyšen váš hlas."
"Jsem tady, abych řekl, že Spojené státy se nikdy k lidem této země neobrátí zády."
"Článek 5 smlouvy zakládající NATO to říká jasně: útok na jednoho je útok na všechny. To je slib naší doby a to je slib navždy. Lid České republiky tento slib splnil, když byla napadena Amerika."

- O sametové revoluci:
"Jsme zde proto, že před dvaceti lety vyšli lidé tohoto města do ulic, aby se domáhali příslibu nového dne a základních lidských práv, která jim byla příliš dlouho upírána."
"Naučila nás mnoho věcí. Ukázala nám, že pokojný protest může otřást základem impéria a odhalit prázdnost ideologie. Ukázala nám, že malé země mohou hrát ve světových událostech klíčovou roli a že mladí lidé mohou vést při překonávání starých konfliktů."

- O Praze:
"Poznali jste časy mírové i válečné. Viděli jste vzestup i pád impérií. Vedli jste revoluce v umění, vědě, v politice i v poezii. Pražané vždy trvali na tom, že půjdou svou vlastní cestou a že určí svůj vlastní osud. A toto město, toto zlaté město, které je starobylé i mladé, stojí jako živoucí monument vašemu neporazitelnému duchu."

- O své manželce Michelle (parafrázuje výrok Johna F. Kennedyho):
"Abych parafrázoval jednoho z mých předchůdců, jsem hrdý na to, že jsem přivezl Michelle Obamovou do Prahy."

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....