Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama dostal od Havla obří obraz

Česko

  13:55
PRAHA - Václav Havel daroval americkému prezidentovi obraz. Portrét samotného Baracka Obamy namaloval španělský umělec José-María Cano a Češi si ho mohou stále prohlédnout, píše server iDnes.cz. Dílo bude dva týdny k vidění v pražské galerii Dox, a poté poputuje do Bílého domu.

Portrét Obamy, který na svých webových stránkách prezentuje španělský malíř José-María Cano. foto: www.josemariacano.net

Obraz pro Obamu má rozměry 2 krát 1,5 metru . "Je to skutečně monumentální dílo," řekla iDNES.cz tajemnice českého exprezidenta Sabina Tančevová. Portrét je vytvořen takzvanou enkaustikou, což je technika malování horkým voskem.

Havel se pro něj podle serveru rozhodl, protože se byl podívat na Canově výstavě v centru Dox a díla španělského umělce se mu prý velmi líbila. "Takže když potom přišla nabídka, zda nechce Baracku Obamovi věnovat právě tento portrét, pan prezident ji uvítal."Barack Obama a Václav Havel

Obraz původně nebyl součástí pražské výstavy. Ale teď je v Doxu k vidění a bude ještě dva týdny. Pak poputuje do Bílého domu. "O odeslání se postará galerie, obraz se bude posílat přímo do Bílého domu člověku, který má dary na starosti. Čili to půjde na konkrétní jméno," vysvětlila iDNES.cz Tančevová.

Václav Havel se s americkým prezidentem sešel včera v pražském Kongresovém centru na závěr Obamovy návštěvy metropole. Už předem řekl, že mu dá své knihy a právě obraz, který měl být překvapením. Český exprezident dostal od Obamy masivní skleněný talíř, na němž je vyryta část americké ústavy.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.