Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama je náš Vinnetou

Česko

Konečně si máme na kom promítat obraz ideální Ameriky

KOMENTÁŘE LN

S Barackem Obamou přijde změna. To vědí už nejméně rok i Češi. Ale jak ta změna zasáhne českou účast na protiraketové obraně? Jak ovlivní české předsednictví EU? Bude Obama přistupovat k Evropě jako k celku, či bude rozlišovat mezi Evropou starou a novou? Odpovědi poznáme teprve v lednu. Zato je poznáme z první ruky. Předsednická Praha bude Obamovým partnerem za celou Evropu.

Zatím to vypadá tak, že svou vizi, svou představu změny či budoucnosti si v Obamovi najde každý český politik. Obamova symbolika změny přehlušuje vše. Je tak obecná, že z Obamy si mnozí dělají jakési projekční plátno, na které promítají svůj obraz ideální Ameriky.

Obama je jejich Vinnetouem, jak tento archetyp stvořil Karel May. Ušlechtilý americký divoch, „rudý gentleman“, jenž se chová právě tak, jak si to my, Evropané, zosobnění krušnohorským zeměměřičem Old Shatterhandem, představujeme. S takovým Američanem se dá jednat, s takovým lze spojovat naděje. Vítej, pokrevní bratře Obamo.

Mirek Topolánek velebí Obamu jako stoupence protiraketové obrany, Jiří Paroubek jako odpůrce Bushovy zahraniční politiky. Pro Martina Bursíka je Obama ochráncem klimatu, Lubomír Zaorálek se těší, že dosavadní rozlišování dobra a zla bude nahrazeno rozumem, Miloslav Vlček chce sledovat postoj Obamova týmu k protiraketové obraně v Evropě. Což o to, postoje Obamy nejsou tajemstvím. Jeho zahraničněpolitický expert Gregory Craig hovoří o spolupráci s Ruskem, ale „ne na úkor bezpečnostních závazků k novým členům NATO“, a že Obama „se neodvrátí od smluv podepsaných s Prahou a Varšavou“. Rozhodovat se bude spíše na Obamově domácí frontě. České přetahování ve stylu radar versus Lisabon může nahradit americký zápas ve stylu radar versus rozpočtové škrty.

V době, kdy ještě Bushova vláda chce otevřít (poprvé od roku 1980) diplomatické zastoupení v Íránu, notabene k třicátému výročí islámské revoluce, to je zajímavý začátek českého předsednictví. Větší smysl než šermovat heslem změna má chystat se na různé varianty. Ve hře je tvrdá politika k Íránu včetně protiraketového štítu. Pak je tu varianta vstřícnosti k Íránu a bez štítu. A potom třetí možnost, říkejme jí reaganovská: oteplení mezi Washingtonem a Teheránem, leč zároveň výstavba protiraketové obrany podle hesla „důvěřuj, ale prověřuj“. V jaké variantě vidíme změnu a naději? To Vinnetou „bílým bratrům“ Čechům hned dnes neřekne.

Čtěte Téma na str. 2 až 5

***

Větší smysl než šermovat heslem změna má chystat se na různé varianty

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!