Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Obama je zbabělec, řekl v reakci na rozhodnutí o radaru Jan Vidím

Česko

  10:34aktualizováno  13:38
PRAHA - Paroubek, komunisté a Rusko konec radaru vítají, Topolánek poukazuje na ztrátu zájmu USA o středoevropský prostor a předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS) je znechucen "nad zbabělostí pana Obamy".

Přehled reakcí ke zrušení plánu USA vybudovat v ČR radar:

Prezident Václav Klaus: "Já jsem stoprocentně přesvědčen, že tento krok americké vlády neznamená žádný výraz ochlazení vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou, věřím, že budou stejně jako dosud dostatečně přátelské a partnerské.  Rohodnutí USA nebylo pro nikoho, kdo sledoval náznaky posledních dnů a týdnů žádným velkým překvapením."

Politologové: "Zrušení plánu USA vybudovat v ČR radar nebude mít vliv na českou politiku. Americké rozhodnutí  je ústupek vůči Rusku."

Předseda ODS Mirek Topolánek: "Změna postoje Washingtonu je výrazem ztráty zájmu USA o středoevropský prostor. Nás to staví do pozice, kterou známe z posledních 100 let ve střední Evropě, že nejsme ukotveni pevně partnersky, bezpečnostně, spojenecky, a to je jisté ohrožení, tak to vnímám. Jsme demokracií velmi nezralou, a tak nás vidí i naši evropští partneři."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Já jsem rád, že vývoj nám dal za pravdu. To, co říkáme téměř tři roky, že se potvrdilo - že neexistují důvody pro to, aby tady ten protiraketový štít USA vznikl."

Čtěte
Radar v Česku nebude, Obama volal v noci Fischerovi

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS): "Postojem USA jsem zklamán, věřím, že projekt bude po čase znovu obnoven, protože hrozba stále přetrvává. Radar je součástí boje proti terorismu. Írán může říkat jakákoli slova, stejně jako Severní Korea, ale tato osa zla stále trvá. Nechtějí vůbec diskutovat o ukončení svého jaderného programu."

Senátoři ODS: Ukončení programu americké protiraketové obrany ve střední Evropě znamená zpochybnění dohody o zajištění bezpečnosti evropských spojenců.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD): "Důvody, které údajně vedly Spojené státy k tomuto rozhodnutí, jsou rovněž pochopitelné. Ukazuje se, že systém nečelil nejreálnějším rizikům. Posun k mobilním systémům a systémům proti raketám kratšího doletu je logický a smysluplný."

Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS): "První pocit je obrovské zklamání a znechucení nad zbabělostí pana Obamy, předvádí "nekonečné ústupky", například vůči Rusku. Považuji to za zradu na spojencích. Pokud by Obamova administrativa náhodou někdy něco chtěla po ČR, budu prvním, který se postaví proti."

Jan Májíček z hnutí Ne základnám!: "Vidím to jako velké vítězství. Americká administrativa by se úplně jinak rozhodovala, kdyby zde byly ratifikovány obě proradarové smlouvy, k čemuž nedošlo díky aktivnímu odporu občanů ČR."

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen: "Považuji to za pozitivní krok. Nové americké plány zlepší zapojení všech států NATO."

Reakce RUSKA

Rusko považuje úmysl zrušit projekt amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku za dobrou zprávu a zohlednění svých dříve zveřejněných námitek proti němu. Pokud bude informace potvrzena, přispěje to k rozvoji rusko-amerických vztahů.

"Pokud Spojené státy mají skutečně v úmyslu zrušit své plány na rozmístění protiraketového štítu v Polsku a Česku, je to zcela zjevně dobrá zpráva," řekl agentuře Interfax zdroj z ruského ministerstva zahraničí, který nechtěl být jmenován.

"Očekáváme oficiální potvrzení této informace z Washingtonu. Pokud bude takové rozhodnutí skutečně přijato, znamená to, že ruské znepokojení bylo (ve Washingtonu) vzato v potaz; to přispěje k dalšímu rozvoji rusko-amerických vztahů," dodal obdobný zdroj pro agenturu ITAR-TASS.

Poslankyně KSČM Soňa Marková: "Samozřejmě to je potěšitelná zpráva pro nás pro všechny, kteří jsme bojovali o to, aby u nás radarová základna nebyla, a pokud by měla být, tak jedině aby o tom občané rozhodli v referendu. "

Předseda Strany zelených Ondřej Liška: "Pokládám vývoj okolo plánované základny za potvrzení skoro tři roky starých slov zelených, že administrativa nastupující po prezidentu Georgi Bushovi kontroverzní projekt přehodnotí."

Výroky amerických představitelů k protiraketové obraně v Evropě

"Naším cílem je vybudovat takový systém, který může chránit nejen Spojené státy, ale také přátele a spojenecké partnery z transatlantického společenství... Americká bezpečnost není dělitelná a Amerika není bezpečná, když nejsou bezpeční jejich spojenci. Spojené státy proto nemohou postupovat izolovaně." - tehdejší ministři zahraničí a obrany USA Condoleezza Riceová a Robert Gates, duben 2007.

"Americká základna ve střední Evropě Rusko neohrozí, má chránit svobodný svět před extremistickými a darebáckými režimy."
"Mám velkou obavu, že Írán zkonstruuje raketu s jadernou náloží, která by mohla doletět až do Evropy nebo na území kteréhokoliv jiného spojence. A my nechceme, aby někdo mohl svět vydírat." "Ty země (ČR a Polsko) jsme vybrali s cílem, aby byl systém, který bude chránit většinu spojenců v NATO, co nejefektivnější.... (Protiraketová obrana) je namířena proti lotrovským režimům.... Jsme transparentní, Rusy zveme, aby se na věci podíleli." - tehdejší americký prezident George Bush, červen 2007.

"Společně bychom zvážili aktivaci zařízení v Česku a Polsku s konečným důkazem o hrozbě. Jinými slovy o íránských raketových zkouškách a podobně." - americký ministr obrany Robert Gates, říjen 2007.

"Hrozba útoku, vývoje a testů balistických raket v Íránu a KLDR je skutečná a stále roste." - šéf Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) Henry Obering, leden 2008.

"Myslím si, že protiraketový štít je správná věc. Chci se ale ujistit o tom, že funguje." - Barack Obama, tehdy demokratický kandidát na prezidenta, září 2008.

"Jestliže se Írán bude chovat vstřícně, můžeme otázku radaru znovu zvážit. Ale od toho jsme nyní hodně daleko." - americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, únor 2009.

"To, co říkám v tom dopise (dopis ruskému prezidentu Dmitriji Medveděvovi) je, že v závislosti na tom, jak snížíme rozhodnost Íránu vlastnit jaderné zbraně, se zmírní tlaky nebo nezbytnost mít systém protiraketové obrany." - americký prezident Barack Obama, březen 2009.

"Pokud íránská hrozba zmizí, budeme mít silnější bezpečnostní základ a hlavní důvod pro postavení protiraketového štítu v Evropě bude odstraněn." - Barack Obama, duben 2009.

"Mezi variantami, o nichž se uvažuje, je umístit raketové silo do Polska a radar do České republiky, ale jsou i další možnosti, které by mohly dobře sloužit svému poslání... Naše závěry budou založeny výhradně na hrozbě přicházející z Íránu a na efektivnosti tohoto systému a jeho ceně." - náměstek amerického ministra obrany Alexander Vershbow, července 2009.

Autoři: ,

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč