130 let
Diplomat Petr Kolář.

Diplomat Petr Kolář. | foto: František Vlček, Lidové noviny

Obama nám poděkuje za Afghánistán, říká český velvyslanec

Afghánistán
  •   20:41
Pražská schůzka prezidentů Ruska a Amerika, kterou hostí Praha, je výjimečnou zkušeností i pro ostříleného diplomata Petra Koláře. " Takový oběd, kde by byl prezident jak Ruska, tak Spojených států, tedy dvou velmocí, to jsem ještě neabsolvoval," přiznává český velvyslanec ve Washingtonu. Připouští, že jeho úřad mohl mít vliv na rozhodnutí Američanů podepsat strategickou dohodu právě v pražské metropoli.

LN: Jak vypadá váš program pro následující hodiny?
Už dnes večer budu vítat na letišti americkou ministryni zahraničí Hillary Clinton, ráno pak prezidenta Obamu. V příštích dnech se budu účastnit bilaterálních jednání s americkou stranou, jak na úrovni prezidentů, tak i ministrů. Pak mě čeká slavnostní ceremonie a oběd. Nebudeme se účastnit akorát jednání mezi ruskou a americkou delegací.

LN: Kdo s vámi bude na letišti americkou delegaci vítat? Budou tam vysocí ústavní činitelé?
Oproti loňské návštěvě Baracka Obamy to bude jiné. Tentokrát bude prezident čekat na své hosty u sebe doma. Prezident a premiér jezdí na letiště jedině při bilaterálních návštěvách, když se tím chce vyjádřit, že jde o velmi důležitou návštěvu, což bylo třeba právě loni při návštěvě prezidenta Obamy. Není to ale standardní. Baracka Obamu tak se mnou tentokrát přivítá hradní kancléř a ministr zahraničí.

LN: Jaká témata by vrcholní představitelé Česka chtěli otevřít? O čem bude jednat prezident Klaus a ministr zahraničí Jan Kohout?
O obsahu jednání s vámi mluvit nemohu, to bude záležet na tom, kdo jednání povede.

LN: Která témata považujete za důležitá vy? Budete třeba hovořit o tom, že post amerického velvyslance v Praze je prázdný?
Je důležité to akcentovat, zároveň je ale také důležité to nedémonizovat. Jsme ujišťováni ze všech stran, že skutečnost, že stále nebyl vybrán vhodný kandidát, není žádné nepřátelské gesto. Američané jsou z toho možná nešťastnější než my, protože si uvědomují, že to nevysílá správné signály k nám ani v rámci jejich administrativy. Rádi by velvyslance jmenovali, jejich prověřovací procedura je ale velice přísná a komplikovaná a ne každý je ochoten ji absolvovat, takže se teď hledá alespoň přechodné řešení. Česká republika má v tomto ohledu navíc smůlu, že jsme standardní demokracie západního typu, což znamená, že s námi nejsou potíže. Místa jako je Praha jsou destinacemi spíše pro politické nominace ambasadorů, ne pro kariérní diplomaty, kteří bývají tam, kde o něco skutečně jde, nebo naopak v zemích menší důležitosti.

LN: O čem by měli prezidenti a ministři ještě mluvit?
Máme dlouhodobá témata, zejména spolupráce v bezpečnostní oblasti. Amerika je náš důležitý strategický partner, nyní se probírá nový koncept Severoamerické aliance, to je jedno z témat, které nás vždy zajímá a chceme k tomu říci své. Samozřejmě je to také otázka energetické bezpečnosti, v posledních letech jsme viděli, jak tyto otázky mohou ovlivnit vnitropolitické procesy.

LN: Přijde na řadu i otázka, jakou roli bude mít Česko poté, co sešlo z výstavby radaru v Brdech?
Samozřejmě. Pokračování naší spolupráce po změně architektury protiraketové obrany a naše místo v tomto projektu je důležité téma. Zároveň se ale domnívám, že je potřeba přihlížet k tomu, že u nás budou brzy volby, z nichž teprve vzejde vláda s politickým mandátem, která se tomu bude věnovat intenzivněji. V tuto chvíli je ještě velmi vážné téma naše účast v Afghánistánu, spolupráce s Američany i na jiných místech, kde se cítíme jako spojenci, kde by naše spolupráce mohla být potřebná. Věřím, že prezident Obama poděkuje za naši účast v Afghánistánu, je to pro něj jedna z priorit, váží si, že jsme tam přítomni.

LN: Jak velkou šanci budou mít čeští politici promluvit s prezidenty? Třeba předseda sněmovny Miloslav Vlček by se rád amerického prezidenta zeptal na radar...
Je to spíš nereálná představa. S prezidentem Obamou a Medveděvem budou mít možná šanci krátce se pozdravit při představování na začátku, přímá konverzace ale asi nehrozí, protože podle zasedacího pořádku daného protokolem budou u hlavního stolu sedět jen nejvyšší činitelé, tedy kromě prezidenta třeba premiér, možná někteří členové vlády. U dalších stolů jsou konverzační témata samozřejmě libovolná, tam se meze konverzace nekladou. Bude záležet, jaké bude mít ten který politik sousedy a zda s ním budou ochotni probírat pracovní záležitosti.

LN: Bude pro vás osobně čtvrteční ceremonie a oběd nějak výjimečná? Nebo je takový oběd pro diplomata rutina?
Takový oběd, kde by byl prezident jak Ruska, tak Spojených států, tedy dvou velmocí, jsem ještě neabsolvoval. I pro mě je to novinka. Společných obědů, kde jsou hlavy států, jsem absolvoval spousty, ať už jako velvyslanec nebo náměstek ministra zahraničí. Zažil jsem větší akce jako je třeba shromáždění OSN, kde je více politiků pohromadě, rovněž loňský dubnový summit, který jsme v Praze organizovali a na který přijel také americký prezident, tak tam se to hemžilo důležitými představiteli. Tohle je ale skutečně premiéra i pro mě. Je to velmi výjimečná příležitost, jednak s ohledem na slavnostní ráz a zároveň na to, že jde o akci na úrovni prezidentů a ministrů zahraničí. Navíc je to v Praze a toho si cením.

LN: Ovlivnila česká diplomacie rozhodnutí Američanů podepsat dohodu v Praze?
My jsme o tom s našimi partnery mluvili.

LN: Takže jste to iniciovali?
Mluvili jsme o tom s nimi.

Autor: Jaroslava Synáčová
  • Vybrali jsme pro Vás