7. března 2009 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obama půjde v Praze na pivo

Barack Obama v Praze údajně navštíví i pivnici. Pozvání manželů Klausových na večeři však americká strana odmítla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama v Praze údajně navštíví i pivnici. Pozvání manželů Klausových na večeři však americká strana odmítla. | foto: ČTK

PRAHA Americký prezident Barack Obama zažije atmosféru klasické české hospody, stejně jako před lety jeho předchůdce Bill Clinton. V neoficiální části programu své dubnové návštěvy Prahy by měl totiž úřadující americký prezident podle informací LN navštívit jednu z proslulých hradčanských pivnic.

Hrad zatím program amerického prezidenta úzkostlivě tají. Obama s prezidentem Václavem Klausem ale s určitostí nenavštíví nejproslulejší pražskou pivnici U Tygra, spojenou hlavně se spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Právě tam vzal před lety na točenou dvanáctku Billa Clintona tehdejší český prezident Václav Havel.

Podle zdroje LN blízkého prezidentské kanceláři absolvuje Barack Obama také procházku z Malostranského náměstí Nerudovou ulicí až na Pražský hrad. Nejasnosti naopak panují v otázce státní večeře na počest amerického prezidenta. Americká strana totiž údajně pozvání manželů Klausových odmítla.

Americká a česká strana také ještě nedořešily, zda se Obama sejde s Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem zvlášť, či s oběma dohromady. Pro amerického prezidenta už vznikají i dary.

Například vsetínští výtvarníci, kteří se zabývají tvorbou pro lidi postižené zrakovou vadou, na počest jeho jmenování vytvořili unikátní plastiku. Je vyrobena z nejdražší, speciálně vyrobené bílé kůže a představuje sérii devíti obrazů Baracka Obamy v Bílém domě.

Americká strana se v noci na včerejšek poprvé oficiálně vyjádřila k Obamově cestě. Bílý dům potvrdil, že se americký prezident 4. a 5. dubna v Praze setká s představiteli České republiky a se šéfy států Evropské unie. „Cílem schůzky má být budování silnějšího partnerství mezi USA a EU, které umožní společně čelit sdíleným problémům,“ uvádí se v prohlášení. Prezidenta bude doprovázet jeho manželka Michelle a také ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

dph

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz