Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obamová prošla židovské město a odletěla

Česko

  15:09
PRAHA - "Byla to skvělá návštěva. Vrátím se," to byla děkovná slova americké první dámy Michelle Obamové, když se ve Staronové synagoze loučila se svými hostiteli po prohlídce významných židovských památek v Praze. Po 13. hodině odletěla zpět do USA.

Michelle Obamová foto: AFP

Obamová si na židovskou čtvrť vyčlenila asi hodinu. Přijela z Pražského hradu, kde ji manželka českého prezidenta Livia Klausová provedla svatovítskou katedrálou a bazilikou svatého Jiří. Obě první dámy se tam rozloučili a Obamová pak z Hradu odjela sama v koloně se svým doprovodem lidí z Bílého domu.

Prohlídku před polednem začala v Pinkasově synagoze, kde tak uctila na 80.000 českých a moravských Židů, kteří se stali oběťmi nacistické perzekuce. Jejich jména jsou napsána na zdech synagogy. Viděla též sbírku dětských kreseb z Terezína.

"Michelle Obamová se o navštívené památky a jejich historii velmi zajímala a kladla nám mnoho dotazů," řekla kurátorka Židovského muzea v Praze Michaela Sidenberg, která americkou první dámu provázela. Z Pinkasovy synagogy pokračovala tradiční cestou na Starý židovský hřbitov. Zastavila se u nejstaršího náhrobku učence Avigdora Kary či významného mecenáše Mordechaje Maisla. Na hrob rabiho Löwa položila podle tradice kvitl, malý stočený papírek se svým vlastním přáním. "Měla ho předem promyšlené a učinila tak s velkou nadějí," uvedla Sidenberg.

Prohlídku zakončila v jedné z nejstarších evropských synagog, Staronové synagoze, která se stále užívá k bohoslužebným účelům. Při vstupu ji uvítal rabín Karol Sidon. Ve Washingtonu, kam se dnes Obamová vrací zvlášť bez svého muž, bude mít na synagogu památku. Od předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie dostala totiž pamětní medaili k jejímu sedmistému výročí.Michelle Obamová při návštěvě židovského města.

Odnesla si také speciální pohár na víno z broušeného skla a knihy o dětských kresbách a poesii z Terezína a knihu Hanin kufřík. Ředitel Židovského muzea Leo Pavlát řekl, že Obamová je velmi srdečná, charismatická a zvídavá žena. "První dámu zajímalo úplně všechno," konstatoval.

Americký židovský týdeník online Forward loni za předvolební kampaně jejího muže napsal, že zatímco Barack Obama bojuje o židovské voličské hlasy, ukázalo se, že Michelle má přes svého dědečka z otcovy strany vzdáleného bratrance, který je prominentním černošským rabínem.
Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....