Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Občanům.cz odchází pětina členů

Česko

Strana Občané.cz má velké plány. Její šéf Petr Havlík hovoří o úspěchu v příštích volbách „jako o jasné věci“.

Ke konkurenční TOP 09 Miroslava Kalouska se ale rozhodla odejít studentská sekce uskupení.

PRAHA Ambiciózní politická strana Občané.cz se začíná drolit, ještě než stačila pořádně oslovit potenciální voliče. Opouští ji její studentská sekce, která míří ke Kalouskově TOP 09.

Přitom právě mladí Občané.cz byli na veřejnosti nejvíce vidět. Upozornili na sebe při protestech proti státním maturitám. Přišli na ně totiž s transparenty, které se nové státní maturity zastávají. Schytali za to tehdy z davu i několik rajčat.

Strana, která se zatím nepříliš úspěšně snaží nalákat lidi na kandidátku pomocí castingů podobně jako při soutěži Superstar, má zatím 25 členů. Důvodem je i vysoký padesátitisícový členský příspěvek. Nyní od Občanů.cz odchází celá pětina členů - Pavel Kotrba z předsednictva a čtyři další lidé. Navíc řady uskupení opouštějí i evidovaní sympatizanti.

Předseda Občanů.cz Petr Havlík tvrdí, že jde o ukázku politické korupce. „Iniciátorem této akce je netrpělivý, ambiciózní, velmi mladý muž Pavel Kotrba, který před časem pracoval jako poslanecký asistent pana Severy, který je dnes volebním manažerem strany TOP 09. O tom, že pan Kotrba obnovil vztahy s panem Severou, víme již nejméně několik týdnů,“ uvedl na adresu třiadvacetiletého Kotrby Havlík, který sám v minulosti spolupracoval s ODS a pracoval i pro nynějšího prezidenta Václava Klause. Havlík doplnil, že členové strany pociťují odchodem pana Kotrby úlevu.

To však zjevně není pravda. Místopředseda strany Robert Čepek například uvedl, že o odchodu studentské sekce nic neví. „Jsem nyní ve Finsku a nemám o aktuálním dění přehled. Pokud je to pravda, rozhodně to nevítám. Přijde mi to škoda,“ řekl LN Čepek.

Pavel Kotrba tvrdí, že důvodem jeho odchodu jsou poměry ve straně. „Nedostávali jsme jako studentská sekce prostor, nekomunikovali s námi. Pan Havlík hovoří o tom, jak vyhraje volby, ale jeho skutky k tomu nemíří,“ sdělil. Podle něj nejde o žádnou změnu dresu. „Nechceme do TOP 09 vstupovat ani nechceme místa na kandidátkách. Nabídli jsme jim naše nápady a pomoc pro nadcházející kampaň,“ uvedl.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poznamenal, že každou pomocnou ruku vítá. Manažer volební kampaně Top 09 Jaroslav Poláček uvedl, že s lidmi okolo Kotrby o podpoře při kampani jedná. Nemáme zatím přesně daný scénář, měli by ale pracovat na kontaktní kampani. Máme vymyšlené i další formy spolupráce, ty si ale prozatím, pokud dovolíte, ponechám pro sebe,“ řekl včera LN Poláček.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...