Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Občas mi někdo zavolá o radu, zkušenost...

Česko

„K tomu, abych mohl dělat, co považuji za správné, funkci nepotřebuji,“ tvrdí dlouholetý místopředseda sněmovny i ODS Ivan Langer, který ve volbách propadl.

* LN Jak se máte a co děláte?

Teď jsem s dětmi na pirátské lodi.

* LN Už máte zaměstnání?

Asi po měsíci práce jsem si teď vzal tři týdny dovolené. Najel jsem na nový režim, jsem zpátky v advokacii. Za druhé se vracím k veřejně prospěšným projektům v Olomouci a v Praze k vysoké škole Cevro Institut.

* LN Nestýská se vám, když vidíte nové složení sněmovny, po poslancování či řízení ODS?

Pořád jsem v čele pravicového liberálně vzdělávacího think thanku Cevro. Myslím, že je strašná škoda, že si spousta lidí teprve teď uvědomuje, že politika je veřejná služba a ohromná zodpovědnost. Že to není hra, není to čtení textu ze čtecího zařízení v pořadu Na vlastní oči.

* LN Žádá vás třeba někdo z vedení ODS o rady, názory?

Jsem rád, že pět lidí z mého týmu našlo uplatnění v nové administrativě. Salivar je náměstkem na vnitru, Zajíček na financích, Vrbík na životním prostředí, Stiegler na ministerstvu spravedlnosti a Jiří Jirka náměstkem na ministerstvu průmyslu a obchodu. Takže pro mě je i toto samo o sobě velké zadostiučinění. Že lidé, se kterými jsem pracoval, jsou považováni za dostatečně erudované na to, aby mohli dál pracovat. Občas mi někdo zavolá o nějaký názor, nějakou zkušenost.

* LN Nabízí se, že Ivan Langer je tímto způsobem v politice vlastně dál, a navíc má v „portfoliu“ pět ministerstev...

To říkáte vy. Já jsem homo politicus, ale nejsem nějaký zarputilý lobbista. K tomu, abych mohl dělat svoji práci a to, co považuji za správné, nepotřebuji funkci. Funkce nikomu žádnou inteligenci a rozum nepřidala. Byť si to, bohužel, někteří myslí.

Autor: