Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Obce diskriminují část žadatelů o byt

Česko

Evropan má na byt stejná práva jako tuzemec, kritizuje radnice ombudsman.

BRNO Část radnice při přidělování nájemních bytů diskriminuje některé obyvatele. Tvrdí to ombudsman Otakar Motejl. Konkrétní obce sice nezveřejnil, nepřímo je však prozradil citacemi předpisů.

Například brněnská čtvrť Starý Lískovec v bodovém hodnocení žadatelů dává občanům České republiky deset bodů, ale příslušníkům dalších států EU jen tři. Motejl požadavek označil za jedno z nejčastějších pochybení. „Zákaz rozlišování na základě státních příslušností uvnitř EU je jedním ze základních stavebních kamenů práva unie,“ uvedl. Vyjádření prý zašle obcím i ministerstvu vnitra.

Starosta Starého Lískovce Vladan Krásný zatím dopis neobdržel. „Budeme se jím zabývat. Snažili jsme se o maximálně transparentní systém, žádné přidělování bytů pod rukou,“ tvrdí. A chtěli prý zohlednit to, že už někdo ve čtvrti či okolí žije. To podle ombudsmana teoreticky jde, ale rozhodně ne na základě občanství, ale přechodného či trvalého pobytu.

Motejl loni převzal povinnosti v boji s diskriminací. Přidělování bytů je jeho první částí, kterou se tak obsáhle zabýval.

S jeho přístupem souhlasí i odborníci.

„Jako klíčový problém při přidělování pronájmu obecních bytů vidíme netransparentnost a hlavně nastavení kritérií znevýhodňující některé skupiny obyvatel a zmenšující se bytový fond,“ potvrdila i Anna Meixnerová z brněnského sdružení IQ Roma servis, které na podobné problémy upozornilo již dříve. Tato nestátní organizace nabízí sociálněprávní poradenství osobám ohroženým sociálním vyloučením, především romského původu.

A právě Romů se týkají další ombudsmanovy výhrady. Jiné obce podle Motejlových úředníků znevýhodňují uchazeče pobírající rodičovský příspěvek. „Není vázán na výši příjmů, a nemůže tedy vypovídat o finanční nebo sociální situaci žadatele,“ poznamenal. Přesto podle něj některé obce zohledňují, podobně váhají s přidělením bytů lidem na rodičovské dovolené.

Kritika se týká i omezení počtu dětí. To podle Motejla může být nepřímou diskriminací na základě etnické příslušnosti. „Ze statistických údajů vyplývá, že romské ženy mají více dětí. Zdánlivě neutrální kritérium ve skutečnosti zvýhodní rodiny s menším počtem dětí a nepřímo diskriminuje romské rodiny,“ uvedl. Kritérium počtu dětí podle něj připadá v úvahu pouze tehdy, pokud by naopak zvýhodňovalo rodiny s více potomky.

Ombudsman odmítá také požadavky na neúměrnou výši příjmu. které opět vylučují některé uchazeče kvůli mateřství nebo otcovství.

IQ Roma servis považuje za diskriminační i některá jiná pravidla, která si nastavily obce nebo městské části a která pak ve výsledku znevýhodní právě ty sociálně slabé. „Někde například získá žadatel body za udělení peněžního daru obci nebo doložené potvrzení o studiu na vysoké škole,“ nastínila další nešvary Meixnerová. To vše omezuje přístup k obecnímu bydlení především u osob se stálým, ale nižším příjmem. Takové rodiny tak nemají východisko z nepříznivé sociální situace.

***

Nepřímou diskriminací může být i omezení počtu dětí

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!