Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obce vyvěsí moravské vlajky

Česko

BRNO Zatím ve více než 40 městech a obcích na Moravě už rozhodli, že v den svatého Cyrila a Metoděje, který připadá na 5. července, vyvěsí moravské vlajky.

Připojí se tak k nepolitické výzvě občanského sdružení Moravská národní obec (MNO). „Cílem akce je připomenout bohatou historii, kulturu a tradice Moravy a vzbudit ve veřejnosti, zvláště v mladých lidech, zájem o jejich poznávání,“ řekl předseda sdružení Jaroslav Krábek. Radnic stále přibývá.

Podrobnosti o akci i s mapou radnic, které se do akce připojily, jsou na internetových stránkách sdružení. Jako první se k akci přidala Břeclav. Město si moravskou historii připomíná také svým tradičním červnovým Moravským dnem. Břeclavští radní proto sepsali výzvu ostatním obcím a městům, aby se k akci přidaly.

Na seznamu radnic, které vyvěsí moravskou vlajku, je například Vyškov, Kyjov a Veselí nad Moravou, Kuřim, Tovačov, Litovel a Uničov na Olomoucku. Chtějí tak vzdát i hold oběma svatým, kteří jsou moravskými patrony.

Velké Opatovice na Blanensku už v souvislosti s akcí rozhodly o tom, že vlajku vyvěsí i celoročně na svém Moravském kartografickém centru, v němž je vystavena obří plastická mapa Moravy. K akci se přidaly také nedaleké Letovice, Kunštát, Olešnice nebo Lysice, známé svým renesančním zámkem.

Smysl akce vysvětluje sdružení nejen ve své výzvě radnicím, ale i komentáři některých starostů, kteří se k akci připojili. Například starosta Ivančic Vojtěch Adam vnímá vlajku „jako symbol přihlášení se k historické identitě“. První muž Mikulčic Josef Helešic připomíná význam velkomoravského hradiště Valy, které leží v obci.

Akce má na na sociálním webu Facebook přes 1200 příznivců. Někteří z nich vlajku své radnici věnovali. O jejím vyvěšení rozhodují ve městech rady, v obcích zastupitelstva. Původní podobu vlajky schválil už v roce 1848 moravský sněm, tedy tehdejší moravský parlament sídlící v Brně. Je tvořena horním žlutým a dolním červeným pruhem. Stejný prapor má ale i Praha nebo některá jiná města. Proto je původní moravská vlajka doplněna ještě o další tradiční symbol - moravskou orlici. Specializované firmy mají vlajky v nabídce.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!