Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obce zatočily s lufťáky kvůli hluku. Zakazují jim sekat trávu a řezat dříví

Česko

  6:00
PRAHA - Posekat po obědě trávu nebo nařezat dříví může chataře vyjít pěkně draho. Tedy alespoň co se sousedských vztahů týče. S víkendovými návštěvníky totiž některým obcím došla trpělivost - chatařské oblasti vydávají nejrůznější nařízení, kterými se snaží omezit „rušivé“ aktivity občasných sousedů.
Sekání trávy - ilustrační foto

Sekání trávy - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zatímco si místní chtějí užít klidný sváteční oběd, takzvaní lufťáci, tedy chataři z velkých měst, zejména z Prahy, potřebují na poslední chvíli před odjezdem domů posekat trávu. Jenže bezohlednost se víkendovým chatařům v některých případech nemusí vyplatit. Sice je porušení pravidel za hlučnou práci na zahradě nebude stát ani korunu, protože nejde o porušení oficiální vyhlášky, „cena“ ale bude vysoká. Přijdou zřejmě o harmonické sousedské vztahy. 

Obce nejčastěji zavádějí opatření proti používání sekaček, motorových pil, křovinořezů a cirkulárek. Omezení se ale týká také i pálení trávy, užívání veřejných komunikací či poobědového klidu. Přestože nejsou omezení pro chataře závazná, chalupáři se jim většinou podřizují, aby se vyhnuli komplikacím s obyvateli a vedením obce. 

Zákaz sekání trávy i řezání dříví

Například v obci Doubravčice na Kolínsku platí v neděli zákaz sekání trávy a dalších podobných činností, při kterých dochází k nadměrnému hluku. „Většinou to dodržují, ale jsou tady i výjimky. To pak začnou sekat sekačkou nebo řezat dříví třeba v neděli v sedm hodin ráno,“ postěžoval si pro server Lidovky.cz starosta obce Jaroslav Prkno. „Místní potom samozřejmě nadávají, ale to je o mentalitě lidí. Když to někdo pětkrát odkývne a vzápětí pětkrát poruší, tak to už je spíše omezenost,“ doplnil. 

Je tu krásně. Než přijedou někteří chataři

V Přibyslavicích u Třebíče pak zase chatařům nechtějí povolit pálení trávy o víkendech. „Máme tu stanovené pálicí dny, to je středa a pátek, ale platí to celoplošně,“ řekla starostka Iva Hadašová. Jiná omezení se tu na chataře nevztahují, vše prý záleží na domluvě mezi místními a jejich převážně víkendovými sousedy.

Na Vysočině v obci Velký Beranov pak během léta platí v neděli a o svátcích omezení, které se týká používání zahradních strojů. „V osadním řádu je uvedeno, že od 1. června do 31. srpna je zakázáno používání různých strojních zařízení. Týká se to sekaček, motorových pil a podobně,“ uvedla Františka Ryšavá, zaměstnankyně obecního úřadu. I v tomto případě jde spíše o doporučení, nikoli o vyhlášku obce. Tu by totiž muselo schvalovat ministerstvo. 

Vedení obce Lhota-Vlasenice pak během prázdninových měsíců „nakazuje“ chatařům dodržovat polední klid. Vždy od poledne do dvou hodin odpoledne, včetně víkendů a svátků, nesmí chataři používat sekačky a další stroje, které vydávají hluk. Jak upozornil Český rozhlas, vedení obce k takovému kroku přistoupilo kvůli stížnostem obyvatel na víkendové sousedy, kteří až příliš často pracovali na zahradě. 

Omezení i na pyrotechniku

Roztoky u Prahy se proti „lufťákům“ dokonce brání vyhláškou. V nědělích, o svátcích, ale i od pondělí do soboty mezi osmou a desátou hodinou večerní je tu zákazáno používat nástroje, které vydávají hluk. 

„Od pondělí do soboty v době od 20.00 hod. do 22.00 hod. je každý povinen zdržet se veškerých prací spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk, například sekaček na trávu, křovinořezů, kotoučových a motorových pil, brusek, rozbrušovaček, pneumatických kladiv, kompresorů, vrtaček, střelných zbraní (pokud jsou používány k rekreačním, sportovním, výcvikovým či zájmovým účelům) a provozování zábavní pyrotechniky,“ uvádí zastupitelé na stránkách města. Omezení se ale týká také zábavné pyrotechniky. 

Autor: