Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obchod roku? Kanceláře za 110 milionů eur

Česko

PRAHA Německý realitní fond Deka Immobilien koupil kancelářský komplex Gemini na pražské Pankráci.

Dosavadní majitel, rakouská Sparkassen Immobilien, zinkasoval za tento prodej, který se tak stal největší transakcí letošního roku, celkem 110 milionů eur. Podle mezinárodní poradenské společnosti King Sturge, která zastupovala kupujícího, se tímto téměř zdvojnásobil objem realitních investic v letošním roce na 263 milionů eur.

„Akvizice Gemini letošní statistiku výrazně vylepší. Vnímáme ji jako pozitivní signál o stabilizujícím se českém realitním trhu,“ říká Angus Wade, ředitel společnosti King Sturge.

I podle analytika makléřské společnosti Atlantik FT Patricka Vyroubala aktivita kupujících v posledních měsících roste s tím, jak se uklidňuje realitní trh.

„Ceny nemovitostí již relativně neklesají, jak tomu bylo zejména v minulém roce. Některé fondy se tak snaží vytypovat nějaké zajímavé cíle, a to se týká například fondu Deco Immobilien, který koupil letos po Jungmannova Plaza v Praze 1 již druhou budovu v ČR,“ uvedl Vyroubal s tím, že by navzdory tomu bral „transakci roku“ prozatím jako výjimku potvrzující pravidlo. Analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil je rovněž opatrnější v soudu o tom, zda zmiňovaná obří transakce znamená oživení trhu.

„Letos těch transakcí moc nebylo, tak si nemyslím, že by to měl být nějaký nastolený trend. Bylo by potřeba, aby takovýchto transakcí bylo více,“ uvedl analytik Potměšil. Podle něj je limitující i výnos z těchto projektů, jelikož neobsazenost kanceláří v posledních měsících ve všech regionech ČR rostla. „V příštím roce by navíc k nějakému zásadnímu zlomu dojít nemělo,“ dodal analytik Cyrrusu.

Investiční konzultant společnosti King Sturge Dušan Šťastník naopak doufá, že příští rok bude ve znamení obnovené chuti investovat. „Prodej kancelářského projektu Gemini je ukázka toho, že zahraniční investoři tady jsou, věří České republice a mají zájem kupovat,“ řekl Šťastník.

Podle něho by mohlo v příštím roce na českém realitním trhu proběhnout zhruba deset transakcí v hodnotách desítek milionů eur.

***

Gemini

Pankrác je v kurzu Celý administrativní komplex byl v Praze dokončen loni. Developerem projektu byla společnost Immorent ČR K největším nájemcům objektu patří Unipetrol, Volksbank, Novartis, Rossmann, ProLogis či Newton Media.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!