Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obchodní dům Kotva není kulturní památkou, ministr zrušil ochranu. Řízení se koná znovu

Obchodní dům Kotva  - 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní dům Kotva - 2016. | foto: Czech Design Week

PRAHA Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) zrušil prohlášení obchodního domu Kotva za kulturní památku. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ministerstva Martha Häckl. Podle úřadu tak učinil proto, že během řízení, které o přidělení památkové ochrany rozhoduje, se změnil vlastník domu.

Řízení po vyjasnění vlastnických vztahů pokračuje, uvedl Staněk. Ministr upřednostňuje zájmy majitele před architektonickou hodnotou, uvedla vnoučata autorů budovy, architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Ve vyjádření pro média píšou o zvůli ministrů.

Ministerstvo o změně majitele neinformoval původní ani nový vlastník. Tím je společnost Pražská správa nemovitostí (PSN) miliardáře Václava Skaly. Podle dřívějších informací ministerstva začalo řízení týkající se Kotvy v září 2016, o prodeji Kotvy média informovala už v únoru toho roku.

Obchodní dům Kotva v roce 1992.
Obchodní dům Kotva.

Staněk jako odvolací orgán věc vrátil ministerským památkářům, ti by podle mluvčí měli rozhodnout brzy. Minulý týden PSN oznámila, že chce Kotvu rekonstruovat za cenu v řádu miliard korun. Podle zákona musí majitel až do rozhodnutí chránit nemovitost před poškozením a zničením a také oznámit ministerstvu zamýšlenou či uskutečněnou změnu vlastnictví, správy nebo užívání věci. V podstatě se musí o objekt, který může potenciálně vykazovat památkové hodnoty, starat jako o památku.

Kotva byla památkou od loňského roku

Posuzováním toho, zda se má Kotva stát památkou, se zabýval od září 2016 památkový odbor ministerstva kultury. Loni stavbu za památku prohlásil. Řízení se konalo podruhé, při prvním podnětu z roku 2007 ji prohlásit odmítl.

Podle vnoučat Machoninových, Marie a Jana Kordovských, památková péče nedokáže čelit zvůli ministrů, kteří nerespektují svoje vlastní odborné orgány. „Ministr kultury Staněk jako již několikátý v řadě ministrů upřednostňuje ekonomické zájmy majitele stavby, místo její výjimečné architektonické hodnoty,“ doplnili. Majitelé Kotvy částečně komunikují s Věrou Machoninovou, skupina mladých architektů pracujících na rekonstrukci ale pouze plní požadavky investora a obchodní dům chtějí proměnit výstředními nápady, uvedli Kordovští. Doufají v to, že jde opravdu o formální záležitost a Kotva bude brzy opět prohlášena za památku.

S odejmutím ochrany Kotvě nesouhlasí ani předseda magistrátního výboru pro kulturu a bývalý radní Jan Wolf (KDU-ČSL). „Pokud Kotva o ochranu přijde, může se to stát precedentem a ohrozit další památky, například obchodní dům Máj, který ji získal před Kotvou,“ uvedl. Prohlášení domu památkou inicioval Wolf v roce 2015 z pozice pražského radního, následně město poslalo ministerstvu podnět. Mluvčí magistrátu Vít Hofman ČTK sdělil, že město čeká na další kroky ministerstva.

02.dubna 2019 v 13:21, příspěvek archivován: 02.dubna 2019 v 18:47

Rozhodnutí ve věci OD KOTVA je záležitostí formální či procesní a chceme jím pouze předejít případným dalším komplikacím, nejasnostem či soudním sporům. Řízení po vyjasnění vlastnických vztahů pokračuje, vydání nového prvoinstančního rozhodnutí očekáváme v dohledné době.

„Rozhodnutí ve věci OD KOTVA je záležitostí formální či procesní a chceme jím pouze předejít případným dalším komplikacím, nejasnostem či soudním sporům. Řízení po vyjasnění vlastnických vztahů pokračuje, vydání nového prvoinstančního rozhodnutí očekáváme v dohledné době,“ uvedl Staněk v úterý na Twitteru.

Nový majitel

Kotva byla postavena podle návrhu manželů Machoninových v letech 1970 až 1975. Podobně jako jiné tradiční obchodní domy ale od 90. let začala kvůli novým nákupním centrům trpět nižším zájmem nakupujících i nájemců navzdory lukrativnímu umístění v centru metropole. PSN nyní uvedla, že je během přestavby Kotvy otevřena dalším investorům.

V 90. letech připadly akcie Kotvy v kuponové privatizaci později vytunelovanému fondu Trend, k jehož zakladatelům tehdy patřil podnikatel Skala. V roce 2005 Kotvu získala irská skupina Markland. Od ní objekt koupila PSN v roce 2016 v tendru organizovaném irskou státní konsolidační agenturou NAMA údajně za cenu přes 80 milionů eur (tehdy asi 2,2 miliardy korun).

„V průběhu prvoinstančního řízení se změnil vlastník - předešlý vlastník opomněl svoji zákonnou povinnost informovat ministerstvo o změně vlastnictví. Nový vlastník si zvolil stejného zástupce v řízení jako předešlý, ale ani tento zástupce nesdělil, že již zastupuje jiného vlastníka,“ uvedlo nyní ministerstvo.

Nový vlastník poté podal rozklad proti rozhodnutí, aby byla Kotva památkou, s odůvodněním, že byl opomenut. „Ačkoli jeho zástupce činil úkony v řízení, nebylo však zřejmé, koho zastupuje,“ tvrdí úřad. Ministr proto rozhodnutí svého památkového odboru zrušil z důvodu právní jistoty, a předal věc znovu témuž odboru.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!