2. října 2014 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Obchodník se smrtí‘ naletěl reportérům, vylíčil dovoz zbraní na Ukrajinu

Andrej Izdebski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Izdebski. | foto: Reprofoto

Zbraně na Ukrajinu putují nelegálně nejen z Ruska, ale i z Evropské unie. Svou roli v obchodu se smrtí hraje i polský překupník Andrej Izdebski. Důkazy proti němu nyní zveřejnil reportér Janek Kroupa, který se vydával za obchodníka se zbraněmi.

Reportér Radiožurnálu Janek Kroupa spolu s polskými kolegy Bertoldem Kittelem a Jaroslawem Jabrzykem z televize TVN zinscenovali pokus o černý prodej zbraní na Ukrajinu.

Oslovili polského obchodníka Andreje Izdebského, o němž se sice už dříve zmiňovala OSN, ale který si držel pověst drobného podnikatele.  

Kroupa se vydával za Jana Horáka, smyšleného mluvčího firmy, která se chce zbavit zbraní za milion dolarů a prodat je proruským povstalcům na Ukrajině. S Izdebským si domluvil tři schůzky, během kterých obchodník Kroupovi zcela uvěřil.

Izdebski se rozmluvil o procesu nelegálního prodeje zbraní. Je třeba najít falešného příjemce zbraní, firmy, na které se obchody napíšou a v neposlední řadě peníze na úplatky.

Na třetí schůzce se nakonec Kroupa s kolegy představil jako novinář a Izdebski před kamerami utekl.

Izdebski v minulosti spolupracoval s Viktorem Butem, přezdívaným ‚Pan válka’, největším odhaleným obchodníkem se zbraněmi, který si nyní odpykává 25 let ve vězení v USA. Polský obchodník prodával v Africe do zemí známých pro tzv. krvavé diamanty a lokální vojevůdce, ale zbraně vyvážel kamkoli.

Lidovky.cz